Fabrica de amintiri

Nu te urasc, nu am de ce
Ca te stiu blanda si sublima
Si de asta vreau sa-ncerc
Sa fac cu tine-o amintire.

Pentru zilele cu ger
Sau ploi cand casa ma va tine
In plovere si geci
Tot cu gandul la tine.

Si fac apoi un tipar
Sa te clonez si-n vise
Caci din tample
Mi-au fost smulse.

Si o poza as mai vrea
Ca-nseamna-o mie de cuvinte
Singura avere-a mea
Zisa de tine.

Si o imbratisare mai doresc... Citește mai departe!

Deznodământ fatal

Când dai cu faţa de pământ
Şi muşti din viermii inelaţi
Goleşte-ţi mintea de-orice gând.
Vei fi, oricum, asasinat!

Când soarele îţi arde faţa
Şi transpiri de-ţi pute hoitul,
Uită până dimineaţa!
Mâine chiar tu vei fi mortul.

Asta ţi se-ntâmplă
Când citeşti
Poveşti.

Şi vorba multă
Dar incultă
Nu te lasă să trăieşti!

Tripat

In adancul mintii
E negru si urat,
N-am niciun ajutor
Chiar maine pot sa mor

Viata se scurge
Si nimic
Nu ma poate face
Fericit.

Ma framanta ingerul
Durerii maxime
Desi nu-i pot vedea chipul
Pentru a-l cunoaste.

Vor sa ma omoare
Dar n-au curaj
Vor sa ma tortureze
Dar n-au gramaj.

Chipul grotesc
Al ucigasului lumesc
Vreau sa-l opresc,
Nu sa il intetesc.
(14-IAN-2012)