De vanzare limba romana

De cand voiam sa scriu despre acest subiect! Intotdeauna mi-a placut sa ma exprim corect in limba tarii mele si cand aud/citesc ceva chinuit in ultimul hal, parca ma simt atacat chiar eu.
Intr-un timp obisnuiam sa intru din cand in cand pe niste grupuri de facebook unde micii bisnitari din orasul meu vand/schimba telefoane si alte electronice. Dar ajungeam sa inchid tab-ul grabit cand imi cadeau ochii pe ororile pe care membrii grupurilor le faceau cu bietele cuvinte. Aparatele ... Citește mai departe!

Halucinatii televizionistice

Astia isi bat joc de noi? Si ce daca noi nu putem pronunta Neumarkt corect? Daca avem presedinte neamt nu inseamna ca toti stim sa vorbim in limba germana, desi poate ar fi un lucru de avut in vedere pentru viitor. Destul ne chinuim cu pronuntarea Bergenbier sau Heineken. Pune un strain sa pronunte Timisoreana sau Ursus, oare se va descurca mai bine?
Dar lasa, bem niste Zizin si ne trece! Cum ce ne trece? Ne trece prin ... Citește mai departe!

Nu fuma!

An scris asta noaptea trecuta, dar mi-a fost prea somn sa si postez:
Simt ca tot corpul mi se sfarama. Simt ca e din cauza tigarilor, poate si a cafelei; totusi nu pot sa le las. In ultimul timp, in loc sa le reduc, am inceput sa le consum mai des. Stiu ca imi fac rau singur si ca 8 ani de fumat sunt absolut suficienti. Stiu si ca imi lipseste vointa, desi compenseaza pe alte planuri. Ma doare tot, ... Citește mai departe!

Criza de calitate

Ziua buna, stimati cititori! Ce bloguri mai cititi voi? Eu nu prea mai am ce citi. Prin grupurile de pe facebook vad doar postari despre fashion si niste ambiguitati monumentale. Mi-e dor sa gasesc zilnic postari interesante, creatii literare, nu caciulite hand-made. Cine citeste tampeniile astea? Cine citeste bloguri culinare, de se lauda gospodinele pe la televizor ca fac mii pe luna? EURO! Serios? Mie nu prea imi vine sa cred.