poate nu mor

așază-te lângă mine
și spune-mi o poveste
reamintește-mi că trăiesc
și că mai am timp
să te respir

ia o pauză din jocul tău
și învață-mă regulile
dă-mi un avans
arată-mi drumul spre tine
și nu-mi pune piedici

scrie-mi șoptește-mi sau tace-mi
cu ochii cu mintea sau altfel
scutură de pe mine praful
să cadă noroiul și coaja
să rămân doar eu

pregătește-mi locul
chiar dacă nu ajung imediat
știi că mă pierd ușor
dar dacă mă aștepți la capăt... Citește mai departe!

dincolo

în clipa aceea s-a închis o ușă
și mirosul de moarte de dincolo

a pășit un vânt pe verandă
și sunetul clipei din urmă

a trosnit un os a sfârșit
și gaura lăsată de ființă

s-a temut un urs rătăcit
și copacul căzut la pământ

atunci s-a mai stins o lumină
și un ultim vis lucid

am apucat cu dinții de umbră
să mă lase să mor liniștit

nicio secundă nu mai bate la ușă
și dincolo miros de nimic

d oare

dor

ideile cuvintele și oasele
tăcerile zâmbetele grimasele
privirile simțirile și totul
doare inima plămânul și ochiul

pasul pe trotuar muzica
glumele internetul politica
singurătatea agitația și stresul
doare sudul și nordul, dor estul și vestul

doare gestul dar oare-i destul?
să doară și-ntregul să doară și restul
e dureros testul chiar de-i prietenos textul
doare rezumatul și indexul

doare

lumina otrava
lenea și graba
cunoștința prostia
corectitudinea hoția

și toate celelalte
culmi prea înalte
sau gropi adânci
în care ... Citește mai departe!

Annabelle 3 – te caci pe tine de frică

Ieri a fost o zi dubioasă pentru mine: mai întâi mi s-au arătat litere pe cer, apoi l-am văzut pe Superman mergând cu tramvaiul. Trebuia să termin ziua în aceeași notă, așa că spre seară am fost să văd filmul Annabelle 3 (pe care îl vei putea vedea și tu începând cu 12 iulie).

Atunci când vine vorba de lucruri dubioase, prima și prima dată mă gândesc la prieteni. Dacă nu am trecut eu prin destule astfel de ... Citește mai departe!