Ai grijă ce-ţi doreşti

Soare, soare, vream ninsoare
iar acum că o avem
am rămas cu ochii-n soare
că din case nu putem
să ieşim, oricât am vrea
uşile sunt îngheţate
e greu să crezi c-un fulg de nea
le-a făcut pe-acestea toate
însă dacă stai s-observi
în timp ce îţi pierzi elanul
curând ai să te întrebi
de ce şi-a adus tot neamul

Gros ca stratul de zăpadă

Niciodată n-am lăsat starea vremii să-mi încurce planurile
nu pe de-a-ntregul
în cele din urmă tot eu am ieşit victorios
şi ştii ceva?
dacă îţi par nebun fiindcă mă iau la trântă cu „stihiile naturii”
mereu mai e încă un nebun cu mine