Nemulţumiri (freestyle)

Scriu versuri amare în loc să scriu versuri la mare
Sau la munte, mă imaginez cu riduri pe frunte
Pierd secunde, pierd ore, pierd timp pe furiş
De la lapte cu griş acum înghit doar aer cu griji.
Tu nu mă mişti cu discursurile tale
Când oamenii ies în stradă tu decizi din fotoliul tău moale
Şi chiar dacă strofa asta n-are continuare
Mă resemnez cu gândul că nici ţara nu are…

Pe front

La gura de vărsare a ceaiului
stau tranşee ce nu vor apuca să lupte
căci vor fi astupate cu alte tranşee

aici grenadele se transformă în fluturi
care pocnesc în tabăra de comandă
fără să producă victime

dar ce se întâmplă când inamicii se întâlnesc
şi se-amestecă soldaţii?
Iubire fără grad…

Mesajul din sticlă

De la WordPress citire:
Photographers, artists, poets: show us WATER!

Stăteam pe plajă
(Nu ştiu de ce, e iarnă)
Şi venea pe apă
(Levita, apa era-ngheţată)
O sticlă strânsă bine
Purtând ceva în sine.

Luai sticla din apă
Şi-am încercat o dată
Să îi scot dopul pus
Ce-avea mesaj ascuns.

Dar dopul nu ieşea
I-am dat cu o casma
I-am dat c-un cleşte pneumatic
Însă el nu s-a urnit.

Am scăpat sticla din mână
Şi dopul căzu-n ţărână
(Ţărâna era ... Citește mai departe!

Monsieur MLD hibernează!

1. Pentru că nu numai oraşele, dar şi internetul e plin de zăpadă.

2. Pentru că televiunile sunt pline de zăpadă.

3. Diverse alte motive tehnice asociate mai mult, mai puţin sau deloc cu zăpada.

P.S.: Am să revin, sper eu, cât de curând
Când va bate puţin vânt
Şi va ninge mai deloc
Pân-atunci vă zic: Noroc!