Scriu culori în versuri
curcubee verbale
cad ca stropii de ploaie
în minţi proaspăt arate
însămânţez gânduri
şi am grijă să crească
fără îngrăşăminte
sunt un aprozar de idei
sută la sută eco.
Nu vreau să schimb lumea, vreau doar s-o povestesc!
Scriu culori în versuri
curcubee verbale
cad ca stropii de ploaie
în minţi proaspăt arate
însămânţez gânduri
şi am grijă să crească
fără îngrăşăminte
sunt un aprozar de idei
sută la sută eco.
Pot să fug
Mai repede ca un plug
Ca să scap de jug
Chiar dacă nu-mi ajung
Banii de strung
Ca să mai fac o piesă
Îmi ţin visele în lesă
Că viaţa-i prea complexă
Ea m-a-nvăţat
Să fiu cumpătat
Şi nu cum sunt tratat
Să-i tratez pe alţii
Ci cu-nţelegere, că-mi sunt ca fraţii.
Scriu versuri multe pentru cine vrea s-asculte
Nu-s cu insulte, ci cu pilde cusute,-s
Umplute cu lupte, mai ales interioare
Că de multe ori sufletul cam vrea să zboare.
Dar noi îl ţinem cu dinţii bine
Credem în Dumnezeu şi nu ne e ruşine,
Vai de tine, tu negi tot ceea ce vezi
N-ai fi în stare să crezi chiar de ţi-aş arăta dovezi.
Aşa că mă retrag, te las pe tine să alegi
Dac-alergi după peisaje sau hârtii verzi... Citește mai departe!
Afară-i prea frumos a scrie
Însă n-am activitate
Bântuit de-o amintire
Îmi scriu în intimitate
Deşi timpul nu-i venit
A comemora plăcerea
Soarele sus a ieşit
Cum era pe vremea ‘ceea
Mi-amintesc plimbări prin parcuri
Sub un vânt ce ciufulea
Şi un chip sub multe farduri
Care mereu îmi zâmbea.
Am memorat până şi banca
Unde-ntâia oar-am stat
Şi, dup-un timp, pe aceea
Pe care ne-am sărutat
Am în minte multe locuri
Pe unde noi am umblat
Nu s-au şters ... Citește mai departe!
Hai să ne imaginăm
Că stăm strâns îmbrăţişaţi
atât de strâns
încât ne putem simţi căldura inimilor
Să ne imaginăm
Că stăm lungiţi
şi nu mai auzim nimic
în afară de săruturile noastre
Hai să ne imaginăm
Că ne iubim!