Tinereţea mă cheamă

La fiecare început de an mă apucă nostalgia
Parcă ceva invizibil îmi fură bucuria
Habar n-am încontro mi se scurge energia
Şi nu ştiu ce să fac să alung depresia.

Până să-mi revin va trece prima lună
Voi ajunge şi în perioada bună
Cineva va veni să-mi spună
Să am mare grijă la cine mă sună.

Apoi totul reveni-va la normal
Îmbătrânit c-un an
Totuşi ceva va fi schimbat
Adânc în mintea mea.

Home poetry

Stau în casă, la căldură,
În sunet de Candy Crush
Într-o zi cam imatură
Cu desene cu iepuraşi.

Stau şi scriu o poezie
Aşteptând să treacă timpul
Şi îmi trece prin cap mie
Să-mi rotesc gândul.

Uite-o falsă poezie,
Deşi ce zic e-adevărat
Prin versuri fac călătorie
Printre tot ce-am învăţat.