sfârșitul și până

domnișoara în negru să
vină să-mi scrie
literele eu le mânjesc
cu negru de la
apatie să vină
să mă ascundă sub
o pălărie să îmi
reteze gâtul și urâtul în

fiecare seară domnișoara
ce poartă non-culori în
suflet și pe dedesubt
cuțite să-mi redea
rațiunea și noțiunea de
normalitate altfel nu

vreau să trăiesc
în realitate chiar de
e diferită totul
mi-e atât de indiferent încât
până și sfârșitul

mă evită

fantezie

tu ești doar o fantezie și așa tre’ să rămâi
de la prima șoaptă-n parc la sărutul cel dintâi
de la primul te iubesc la ultima privire
te-ai născut și-ai să sfârșești într-o amintire

toate îmbrățișările nu au să existe
toate nopțile albe vor fi doar niște vise
certurile minore vor fi lacrimi uscate
pe-o foaie de hârtie cu versurile toate

pe care ți le-am scris mințindu-mă că ești
un strop de realitate nu doar triste povești
pe care-am să ... Citește mai departe!

bagalup

bag pula-n speranță
că e o hoață
are prețul cel mai mic de pe piață
și-o fut toți poeții

mă piș pe viitor
un mincinos înjositor
care se oferă tuturor
fără ca măcar să existe

adevărul e-un căcat
nici măcar nu e apreciat
pute dacă este-ntărâtat
dar se poate spăla ușor

și în cele din urmă
iubirea e cea mai proastă curvă
nu stă pe trotuar stă ascunsă
și n-o mai fute nici dracu

10 inch

am mereu un gol
în stomac am încercat cu mâncare
să-l umplu n-am reușit
cu tutun am vrut
să-l conving să plece dar
s-a adâncit am făcut
glume ok sau nasoale atunci
când am putut vorbi și
am rămas tăcut când în spatele
ochilor armate
de lacrimi se pregăteau s-atace

am mers sau am stat
pe loc în funcție
de împrejurare și cel mult am
zâmbit când eram sigur c-am
să mă duc la vale am ascuns
rime în multe ... Citește mai departe!

un ultim curaj

visez că liniștea se va
opri la capătul unei
înjurături și umbra va
începe-a vorbi cu
norii am să mă împac
eu cumva și nici
cuvinte nu vor mai
ieși așa greu ori vor

dispărea complet dintre
gratii o viață nouă o
caut dar drumul
n-a mai fost călcat de
mult cred că nu mai
știu să merg e gard
nu-ndrăznesc
să mă apropii că dincolo

sunt animale sălbatice cu
care nu știu
comunica sau n-am
răbdare deși vreau

să ... Citește mai departe!