Aici se moare cel mai mult!

ai citit vreodata o carte de bucate?
cate jertfe sufletesti!
cate ucideri pe altarul gustului
culorile palesc in fata aromei supreme
condimente nu sunt sarea si piperul
ci speranta si misterul
mancarea ti-o vei incalzi in palme
cu caldura interioara
nu vei folosi linguri sau furculite
ci direct simturile…
viata este o carte de bucate

Omul de dupa perdea

Pentru ca romanul cand se plictiseste mai joaca intr-o telenovela sau mai regizeaza un lung-metraj, ieri am inceput sa scriu un nou roman, desi sunt departe de a il termina pe cel inceput anul trecut. Timpul imi este prielnic, inspiratia ma insoteste, am toate premisele necesare acestei activitati. Asa ca, cu (cel putin) un Panamax plin de noroc si intr-un viitor nu foarte apropiat, cine va dori ma va putea citi si pe hartie.

Fie ca (taiat)

pix-tac
e zgomotul acestor minute
trblblblblblbl
poezie cu fermoar
pentru ca sireturile erau piersica

mananc, sar, mare e zapada
ideinuvinlarece ci in ibric pe aragaz
cu scortisoara razuita de pe zambete
la streasina am atarnat urari de bine
sa se scurga pe ele grasimea sarbatorilor
refren cu berebem
numarul doisprezece bis