treacă

de ce tocmai la tine
îmi pleacă mereu gândul
când știe că nu-i bine
și că n-o să meargă

îmi fuge mintea repede
și nu vrea să se-ntoarcă
o ții în buzunar
și-i râzi în ceafă

ți-a bătut un vers la ușă
tu l-ai răstignit
eu un țignit
tot cred că poți fi altfel

mâine ți se va aduce un anunț
c-o bandă neagră
e despre mine
dar tot nu o să-ți pese

și mie n-o să-mi treacă

2 în cer

te-aș pune în centrul universului meu
și m-aș roti în jurul tău
singură m-ai eclipsa
și oricât aș striga

tot n-ai să m-auzi
că nu-i sunet în spațiu
nu vei întinde brațe către mine
și am să orbitez în neștire

de-aș fi quasar nu aș avea destulă energie
să te urmez dincolo de tot ce există
inima mea e o gaură neagră
ce emite radiație tristă

ar fi o contradicție-n termeni să-ncerc să te-opresc
măcar o clipă în continuumul spațio-temporal... Citește mai departe!

pic de glas

poți să-mi vezi pe față
cât mi-a rămas din viață
transpir zelos pe frunte
ani și zile crunte

mi-e liniștea mormânt
călău mi-e gălăgia
lumea-i acoperământ
de unde a pornit urgia

traiul e doar un vis
și cred că am mai zis
dar nu-s urechi s-asculte
când vântul morți ascute

sufletul din plămâni
o ia la sănătoasa
după codrii ce-i bătrâni
lucește cinic coasa

poți să-mi vezi pe piele
cât timp mi-a mai rămas
că-n strigătele mele
nu mai e ... Citește mai departe!

singura emoție

tristețea e singura emoție pe care o cunosc
mă-mbrac cu ea dimineața cu ea mi-astâmpăr
foamea la prânz mă-nvelesc cu ea când mi-e frig
și tot timpul o țin în căști pe încheietură și în

buzunare merg în vacanță cu depresia îi place
să mă țină de mână și să mă sărute sub vâsc
sub scări insalubre și în general oriunde merg
cu depresia de braț o sorb din pahar și nu mă

îmbăt c-a murit speranța mă duc azi ... Citește mai departe!

doar eu

așa-s mulți oameni dar nu-s eu
și să-i înțeleg mi-e greu
mă doare când îi aud
și continui să-i ascult

mă uit ciudat cum ei la mine
încerc să nu mă mai gândesc
deși-i ciudat când în mulțime
ochii-mi singuri se opresc

pe-o nouă obsesie
o nouă depresie
clonată după cea veche
și-aștept iară până trece

dar nu pleacă doar uit eu
da-mi reamintesc când totul
se dărâmă c-un puseu
când dorului îi sare dopul

îmi pierd ideile mereu
înnebunesc ... Citește mai departe!