Freestyle IV (cu de toate)

Mi-am zis că tre’ să scriu ceva bun, bun
Aşa că mă apuc chiar acum, cum
Cum să îţi spun, deja sunt sătul
De atâtea dulciuri şi urări de Crăciun.
M-am săturat şi bag zilele în sac
Merg undeva departe unde pot să zac
Pac-pac, se aude-o puşcă-n zare
Sper că-i un miliardar ce-a pocnit de supărare.
Iau geaca în grabă şi papucii în picioare
Ies până în stradă şi privesc în vale
Strada îmi exprima jale, parcă e închisoare... Citește mai departe!

Derogare

Când se face-aşa târziu
Şi-am capul gol,
Şi-s nedormit
Trebuie să scriu.

Când mor de frig
Şi ştiu nimic,
Căci nu mai vreau să ştiu,
M-apuc să scriu.

Când durerea mă apasă
(Fizică sau sufletească)
De nu mă mai simt viu
Trebuie să scriu.

Când curg ideile pe foi
Eu m-aş gândi la amândoi…
Când singur nu am să mai fiu
Tot n-am să m-opresc să scriu!