Diavoleasca dramă

Strănutarea III

Se pare că-s prins în vârtej
Şi mintea-mi n-are camuflaj
Mă-nvârt să ies

Am de iubire sevraj
Deschid sertare
Şi dau doar de ambalaje

Unde sunt comorile?
Nici din stânca cea mai ‘naltă
Nu îmi văd puterile.

Dar vine în jos o barcă
Cu aripi ca mintea mea
Şi mă saltă

Unde-acum nu pot vedea.

Balada mâinii mele stângi

Însângerată îmi e mâna,
Dar eu scriu cu săptămâna:
Balade în versuri şi
Poezii pentru copii.

Să le-asculte învăţaţii
Şi să le citească taţii
Câte-un vers pe săptămână
Ţinând cartea doar c-o mână.

Asta îmi doresc acum
Şi e ultimu-mi gând bun.

O să plec să ascult pomii,
Asta e chemarea mea.
Fraţi o să îmi fie lupii
Şi pădurea, sora mea.
(2004)

Diavoleasca dramă

Strănutarea II

Cu foc pe foc aş vrea să bat
Dar asta nu e cu putinţă
Căci nu aşa a fost lăsat,

Ci cu iubire şi-elocinţă.
Însă nu-s zeu, nici măcar sfânt,
Să-mi fie asta cu putinţă

Şi puţini sunt pe pământ
Acei ce-au încercat. Şi poate
Traiul nu le-a fost prea blând.

Ascultă ce-ţi zic, nepoate,
De-oriunde-aş fi, că-i foc sau rai,
E posibil s-am dreptate.

Opreşte-te din al tău vai
Că nu cucereşti pe nimeni,
Ba chiar pedepse ... Citește mai departe!