Freestyle III(cu timp)

Şi anul ăsta e pe cale să se ducă
În miros de portocale şi cozonaci cu nucă
Este anotimpu-n care melancolia mă apucă
Înfige colţi în mine, parc-ar dori să mă rupă.
Mă astupă cu dorinţe şi-ntrebări ‘ce va fi după’
Vrea să par neimportant, ca privit prin lupă
Fragil ca un tăiţel, viaţa e o supă
Şi te-nţeapă parc-ai fi un clandestin în stup, bă!
Viaţa-i o datorie, sentimentele-s valută,
De multe ori o plătim la dobândă crescută
Nici ... Citește mai departe!

Eterna şi fascinanta Românie

Stam cu mortul în coşciug
În faţa băncii şi-aşteptam
Nu să iau vreun împrumut
Ci al defunctului ban

Bucuros de legea nouă
Ce legaliza hoţia
Vreau ca într-o lună, două
Să mă mut din România

Preşedintele-i corect!
Pe pământul ce l-a luat
Să-şi facă propriul stat de drept
Planu-l are realizat.

Alţii vor medicamente,
Eu mi-aş dori un vaccin
S-oprim din faze-incipiente
Naşterea altui Vadim.

[youtube=http://youtube.com/watch?v=hQ4Y_I4Myqs&client=mv-google&guid=&gl=RO&hl=en-GB]

Varpa stă şi Fierbă Tut

Motto:
„La boii săraci nici omul nu trage.”

Beleşte ochii împrejur
Se vede mult posibil rău
şi o să fie

Lipeşte urechea de zid
Când va cădea
vei şti ce ţi-a lipsit

Împinge aerul pe nări
Chiar de miroase a hoit
măcar nu e al tău

Gustă scoarţa de copac
Dacă nu îţi place
îmbracă-te cu ea

Secunda asta e a ta!

Futilitate

Cuie negre în sicriu
Vomă pe balamale
Sânge închegat pe cruce
Flegmă unde pui piciorul
Io-s pământul îngrăşat
Natural precum holera
Sau orice altă boală aţi mai inventat
Sunt o talpă desculţă
Un gândac scârbos
O molimă
Pentru toţi