To forgive or to forget?

Ce este mai greu: să uiți sau să ierți? Sau ce lucru ți-e cel mai ușor să-l ierți? Pe parcursul celor optsprezece ani ai mei am aflat că zicala ‘totul se iartă, dar nu se uită’ e complet falsă. Când e vorba de prieteni sau de persoane apropiate, totul se uită relativ repede! Așa că, dacă tot îi iertăm pe ceilalți, să și uităm pentru ce i-am iertat!

*Timp*

Timpul, acest șarpe fără colți și fără coadă care totuși mușcă…se târăște când mai repede, când mai încet. Trece timpul! Am optsprezece ani! Nu mai sunt copil, nu, mă îndrept rapid către maturitate. Aș vrea ca timpul să stea pe loc acum…dar nu aș vrea. Nu sunt sigur. Acum e bine!…pe viitor poate va fi și mai bine. Îmi rezerv dreptul să-mi iubesc viața!!