Bad Boys for Life – o telenovelă care durează 2 ore

Acum că am stabilit din titlu ce fel de film este Bad Boys 3, propun să studiem câteva scene și să ne punem câteva întrebări. Nu e obligatoriu să și răspundem la ele, cum nu e obligatoriu nici să mergi să vezi filmul (ia asta ca pe un indiciu).

Așadar, deși per total cea de-a treia iterație a francizei Bad Boys e o telenovelă, și-a păstrat și statutul de film de acțiune; și asta chiar de la început. De ... Citește mai departe!

dacă am noroc

ziua asta vreau să o uit
și pe tine odată
să imi uit viața toată
și uitarea întreagă

dar asta
ar însemna să știu totul
să fiu eu dumnezeul vostru
ceea ce unii nu ar putea accepta

că nici pe al lor nu îl înțeleg
și se uită urât la mine
la nepăsarea cu care
aștept să mă înec

în uitare

*

corpul ăsta vreau să îl uit
că-i ruginit și scârțâie
mai au puțin și cad piese
dacă nu ... Citește mai departe!

Cum am simțit trecerea de la publicitate la jurnalism

Mai întâi faptele: primul meu job serios și de cea mai mare durată de până acum a fost la o mică agenție de publicitate din București, unde m-am ocupat de câteva pagini de Facebook, am făcut copy și content writing și un strop de SEO; am avut această activitate timp de 13 luni. Al doilea job serios este cel din prezent – jurnalist la un ziar local; a trecut un pic mai mult de o lună de când am pus ... Citește mai departe!

O parte din lectură…

Am ajuns la momentul din an în care așez unul sub altul titlurile de cărți pe care am reușit să îmi așez ochii. Sunt tot puține, după standardele unora, dar, dacă e să mă compar pe mine cu mine, sunt de două ori mai multe decât în anii precedenți.

De asemenea, observ că, în parte datorită digitalizării, în parte din cauza comodității, 83% dintre lecturi le-am servit sub formă de e-book; doar o singură carte dintre cele citite anul trecut ... Citește mai departe!

de căcat

s-a dus dracu poezia
cui pulii mele să îi pese
lichefiată iată iese
dintre fese

s-a dus pe pulă echilibrul
că nu se ia la gram la litru
se ia pe card și regulat
doar că nu vine

mă cac pe tot că nu-mi convine
să mă uit în gând la mine
cum mă-ngrop fără să mor
cu gândul la un fals viitor

și nu aud parcă-n ureche
aș avea numai căcat
și nu-nțeleg deși aș vrea
să mă scot ... Citește mai departe!