Ce-mi puteam dori mai mult?
Un Ajun cu prieteni buni
Bere şi ţigări la îndemână
Şi-o muzică bună
Îţi doresc să ai şi tu
Ce am eu în ăst moment.
S-a mai dus încă un an
Dar aici nu mă opresc
Nu vreau să schimb lumea, vreau doar s-o povestesc!
Ce-mi puteam dori mai mult?
Un Ajun cu prieteni buni
Bere şi ţigări la îndemână
Şi-o muzică bună
Îţi doresc să ai şi tu
Ce am eu în ăst moment.
S-a mai dus încă un an
Dar aici nu mă opresc
cu paşi grăbiţi şi feţe roşii
de la frigul îndurat
vin cete-cete
gălăgioşi din cale-afară
ca nişte răsculaţi
să facă-urări în prag de sărbătoare
ne bat la uşi colindători
Se târăşte spre tine
pe jos sau prin copaci
îţi oferă un măr… de lemn
să nu îl guşti!
că ai să afli
cum e
să fii pom…
sau poamă.
Mi-e-nfăţişat cum el era odată
Cu-a sale şase feţe spate-n spate
Două câte două mi se-arată:
O faţă albă, plină de frumos
Cu case-nalte ce-ajung până la cer
Şi un popor harnic şi curajos;
O faţă neagră, cuprinsă de tetanos
Cu nouri grei şi o duhoare
Ce topeşte carnea până-n os;
O faţă roşie, arsă de soare
Movile multe, puse cap la cap
Făceau poporului o închisoare;
O faţă galbenă, ca aurul îmi pare
Te-atrage cu un dor nestăvilit
Dar ... Citește mai departe!
Strănutarea IV
Când din cimpoi auzi departe
Fiorul morţii e-n zenit
Şi nu se mai întoarce
Căci spre noi el e pornit.
În umblarea-i patrupedă
Zăpezile l-au izgonit
Dându-i o monedă
Să răscumpere aici
Ce-a pierdut pe-altă planetă.
Atras de lumea de pitici
A venit la sigur,
Nicidecum la ghici.
El îngheaţă timpul
Când zâmbeşte
Şi i se vede ridul;
Răsuflarea se opreşte…