Cântecul pietrei

eu sunt piatra
de care te-ai împiedicat de atâtea ori
fără să îi acorzi vreo importanţă

m-ai fi dat din drum
dacă nu ai fi crezut că te vei lovi
(lucru perfect adevărat)

cică pietrele nu gândesc
atunci când bate vântul
sau plouă
de parcă nu ar simţi nimic
însă ele dau de gândit

Lucruri noi

Mi-aş dori ca de fiecare dată când accesaţi blogul meu să găsiţi ceva nou şi interesant. Însă ceea ce scriu eu nu este aproape niciodată nou şi rareori interesant. Poate că şi eu sunt învechit sau imaginaţia mea este un pic dereglată, sau poate este de vină programul de la muncă de nu am timp să fac ce făceam înainte pentru a găsi subiecte.
Poate ar fi fost mai bine să nu scriu nimic în locul acestui articol, însă l-am ... Citește mai departe!

Sunt atâtea lucruri de făcut

De ceva timp mă tot gândesc să îmi cumpăr o tabletă. Așa că m-am întrebat ce aș face cu ea. Bineînțeles că aș folosi-o la blog și pentru mail, dar asta nu e suficient. Aș instala pe ea fiecare program care îmi va părea interesant, doar pentru a vedea ce face. Aș testa-o să văd cât duce bateria, difuzoarele. Și aș mai face poze cu ea atunci când bateria telefonului e moartă. Evident că aș moda totul la ea, dar ... Citește mai departe!

Aproape mort la datorie

Odihniți-vă, oameni buni!
Ieri am început programul la ora 12, ca de obicei. Am terminat azi de dimineață la ora 4, după cele mai chinuitoare 5 ore din viața mea. Drept consecință, azi nu m-am mai putut ridica din pat, măcinat fiind de febră, tremurat și dureri la membre și cap. Drept bonus, din când în când îmi amorțeau degetele de la mâini. Nu m-am dus la muncă, chiar dacă eram conștient că mă voi certa cu mama și, ... Citește mai departe!

Oamenii sunt proști

Oamenii sunt proști pentru că acceptă toate mizeriile care se aruncă în ei. Sunt proști pentru că nu cer condiții mai bune de muncă, program mai scurt, bani mai mulți și se mulțumesc cu puțin. Oamenii sunt proști pentru că acceptă să facă ani întregi lucruri care nu le plac absolut de loc, gândindu-se că n-au alternativă. Au! Cu toții avem! Dacă ne-am opri din muncă atunci când nu ne convine ceva, dar nu făcând grevă, ci demisionând în masă, ... Citește mai departe!