Mane cogitatione

Dimineaţa asta nu prea reuşeşte să mă fure somnului. Totul se mişcă sacadat ca ultimul joc de pc apărut rulat pe un computer din mileniul trecut. Abia aştept să îmi iau porţia zilnică de cafea+ţigare…
Nu cred că v-am obişnuit cu articole atât de personale, însă mă simt atât de scos din uz. Poate asta e şi cauza.
Adio, zi de ieri! Bine ai venit, speranţă!…

Pentru ca, inainte de a fi blogger, sunt si eu om

Sunt obosit. Simt cum imi plesnesc oasele. Ma simt de parca m-as fi trezit la 5 dimineata dupa un somn de 2 ore si jumatate. Evident ca acea cafea bauta la ora 6 si-a pierdut de tot efectul. Iar cele cateva inghitituri de dupa-amiaza nu au ajutat-o deloc. Tot ce-mi ramane de facut este sa ma las absorbit de subiectul cartii de pe masa pana ma va lua somnul. Noapte buna!

Curățenia continuă

‘Și mirosea a orgoliu satisfăcut, flori de primăvară și cafea’. Fluturi ereditari își băgau nasul în porțiuni de materie încă necercetată. Masa pe care stătea cafeaua se gândea la procesul prin care plantele se hrănesc(fotosinteza). Orgoliul era singurul care lenevea, așteptând proxima ocazie să arate că nu a murit.

(Mulțam, Gnowee, pentru citatul din incipit, mi-a fost de reală inspirație!)