Cafea de conveniență

M-am trezit și azi. Ce motiv bun pentru a celebra viața! Glumă sadică. Încă nu am ce sărbători. Am făcut o cafea, delicioasă, cum o fac mereu, însă fără puterea de a mă trezi complet. Nici nu am vreun subiect anume despre care să scriu, dar trebuia să găsesc ceva de făcut ca să mai treacă timpul. Ceva care să acopere toate întrebările fără răspuns care îmi vâjâie între urechi.

Azi e una dintre acele zile în care, în absența ... Citește mai departe!

Dacă eu aș face mașini

Ar fi niște povești pe roți. Dacă ai sta cu ele la o cafea nu te-ai plictisi o viață întreagă. Ți-ar strânge mâna ca cel mai bun prieten și te-ar scoate din cele mai mari noroaie în care te poate arunca viața. Ar glumi pe seama ta cu cea mai mare sinceritate posibilă.
Dacă eu aș face mașini nu le-ai cumpăra. Ai intra noaptea pe furiș, ai lua-o pe cea mai bună și ți-ai pierde urma împreună cu ea. Totuși ... Citește mai departe!

Urcam dintr-o cafea

Îmi vine să îmi vărs toate cafelele în cap. Dar așa nu aș mai avea în ce să înot până la malul dimineții. Mi-e foame. De subiecte. De prieteni. De bani. De ceva care să umple nimicul ăsta ornat cu toate culorile.

Pune-mi o scară în pat, de cum mă trezesc să urc la înălțimea oamenilor care mă înconjoară. Sau sapă-mi un puț. Vreau să vorbesc cu toți de pe picior de egalitate. Apoi să-mi vărs cafelele în cap.

Îmi ... Citește mai departe!

Cana Sutra

Featured image

„Mi-am găsit inspirația în cana muzicală,
Pe ea nu îmi place să o privesc goală.
Sorb melodii de pe talgerele ei,
Îi ating marginile ca să îmi dea idei.
Vreau să stau cu ea pe jos, pe pat, în cap;
Ea să îmi dea cafea ca eu să pot fi apt
Pentru o nouă zi plină de energii
Pozitive. Cât de bună poți să fii!
Am o cană originală:
Cântă altă melodie în fiecare seară;
Îmi place să o ... Citește mai departe!