Curg în sus

Încă mă mai învelesc cu foi de caiet. Credeam că, din mai multe motive, nu mai puteam face asta. Încă mă mai teleportez direct în seva copacului, să văd prin ce trece. Mă refer la stări. Uneori crezi că poți curge fără să faci nimic, te ajută gravitația. Dar nu! Dacă ești sevă de copac trebuie să curgi în sus, contra gravitației. Ia să te văd!
Uitasem că vorbeam de mine. Dar uneori cred că eu sunt copacul și atunci ... Citește mai departe!

M-aș duce

cu ochii închiși vezi lumea mai bine
lasă-i pe toți să treacă prin tine
să ia câte-o parte s-o ducă
atunci când timpul nu te-ajută

dedic mult timp scrisului
să-i închid gura visului
să-l așez pe spate în costum
că așa se poartă postum

vezi tu
tot ce-am îndurat pare-n zadar
parcă aș fi un tâlhar
fără noroc la zar

am sufletul amar
nu-l gusta
privește prin mine doar
și zâmbește chiar dacă îți e mai bine

speranțele au miros ... Citește mai departe!