hrană pentru hău

într-o lume mai superficială decât tensiunea apei
număr picioarele caprei
mă-ntreb de ce e ceapa depresivă
și-o cărămidă
adezivă

adunarea ohm cu ohm în fața răului
fluturând kappa eroului
mă-ntreb de ce sângerează frânele
când le citești în engleză
și-un mic dejun cu maioneză

ne rotim la 720 de grade
plus 5 de la alcool
facem dansul trenului în hol
iar când miza-ncepe a ne diviza
ne amintim cu h-doi-o și NaCl în ochi
că de la noi a pornit ... Citește mai departe!

De la bun-simț la nesimțire e un sfert de pas

Îmi amintesc că în urmă cu aproape 2 ani, în primul semestru de facultate, învățam la Antropologie despre „centrele de gravitație”, acele locuri sau obiecte în jurul cărora oamenii tind să își petreacă mai mult timp decât în altă parte. Am avut de făcut atunci niște mini-cercetări, fiecare pe unde a putut/dorit (în cămin, acasă etc), în general un spațiu restrâns, bazate pe observație și, eventual, interviu. Bineînțeles, nu ai nevoie de cine știe ce studii să îți dai seama ... Citește mai departe!

Mă pregătesc să devin curier. #ȘtefanCurier.

Nu, nu este o glumă și nici nu îmi doresc să fi fost. Până acum am lucrat în 3 domenii diferite și mă pregătesc pentru al patrulea, care nu are nicio legătură cu primele. Desigur, tot mai mult mi-ar fi plăcut o agenție de publicitate, dar parcă mi-au făcut în ciudă de nu m-a ales niciuna, alimentându-mi astfel frustrarea și depresia. Totuși, cum de am ajuns aici?

Poate ai văzut sau poate nu (nu cred că ești în targetul lor) ... Citește mai departe!

Futaiul responsabil

Azi de dimineață, în timp ce savuram cafeaua, am realizat că am omis un lucru din școala vieții despre care scriam ieri. În tot orarul acela, unde e locul educației sexuale? Am să explic puțin cum și de ce, fără să intrăm în subiectul aspectelor morale, că riscăm să nu mai finalizăm… discuția.

N-am avut răbdare să caut statisticile oficiale, dar am văzut în mai multe surse jurnalistice că copiii români își încep viața sexuală pe la 14 ani, ceea ... Citește mai departe!

Școala vieții

S-a scris o grămadă pe acest subiect, probabil chiar și eu l-am mai atins într-o formă sau alta în vreun articol de pe aici. Dar mă bătea un gând aseară, ceva legat de o parte dintre frustrările mele, și am zis că e o ocazie bună de a mai avea activitate pe blog. Din păcate, ceea ce propun presupune un proces destul de lung chiar și în cazul în care am avea o guvernare competentă.

Stăteam și mă gândeam, în ... Citește mai departe!