Întâlnirea

A început să sune alarma. Nu știam pentru ce, nici unde, când și de ce trebuie să ajung. Dar simțeam că este ceva foarte important și că îmi va schimba viața într-un mod dramatic. M-am ridicat pe marginea patului și am stat câteva minute ca să-mi scutur somnul din cap. Simțeam că de urechi îmi stăteau agățate toate zilele de ieri, de care acum eram perfect conștient, ceea ce făcea să mă doară gâtul – se pare că fusese cam ... Citește mai departe!

Spiritul din Muzeul Municipal Călărași

wp_20160917_13_33_27_pro

Astăzi, pe la ora 14, când soarele ardea atât de tare de parcă voia să ne mintă că este încă august (48 august, pentru nostalgicii verii), mă aflam în fața Muzeului Municipal din Călărași, înființat cu puțini ani în urmă în clădirea fostei Primării. Aflasem ieri, pe seară, de pe Facebook, că astăzi se va inaugura o sală de lectură aici. Sală pe care eu o cunosc de vreo 2 ani și, chiar dacă nu îmi mai amintesc dacă ... Citește mai departe!

Eu nu cred în știri

Nu încerc să spun că nu ar fi adevărate, ci că se tratează toate subiectele în mod egal, ca legumele dintr-o ciorbă, când unele, după părerea mea, nu au nici cea mai mică importanță pentru cei mai mulți dintre noi. Dacă ar fi după mine, la știri ar apărea doar lucrurile care într-adevăr pot afecta întreaga populație a țării, iar acestea sunt atât de puține încât nu s-ar justifica un jurnal difuzat zilnic la oră fixă, ci doar mici întreruperi ... Citește mai departe!

Și laptele, ce facem cu laptele?

M-am gândit că ar trebui neapărat să scriu și despre acest lucru, căci de aseară, de când l-am auzit, mi-a tot stat gândul la el. Am să vă avertizez încă de la început că următoarea idee nu este una realistă, ci doar un fel de „ce-ar fi fost dacă…”. Chiar așa, oare ce-ar fi fost dacă… ? Dacă ce? Dacă… nu știu.

Am văzut un reportaj despre fermierii români, cei care mereu sunt loviți, ba de stat, ba de UE, ... Citește mai departe!