Monsieur MLD hibernează!

1. Pentru că nu numai oraşele, dar şi internetul e plin de zăpadă.

2. Pentru că televiunile sunt pline de zăpadă.

3. Diverse alte motive tehnice asociate mai mult, mai puţin sau deloc cu zăpada.

P.S.: Am să revin, sper eu, cât de curând
Când va bate puţin vânt
Şi va ninge mai deloc
Pân-atunci vă zic: Noroc!

Nu-i prima dată când…

…rămân fără inspiraţie. Aşa că în seara asta am să îţi recomand câteva emisiuni de la tv. La 22:30, pe TVR1, începe emisiunea Biziday, în care se vorbeşte de economia/finanţele ţării. Nu ştiu cum am ajuns telespectator fidel, dar acum o privesc în fiecare luni, marţi şi miercuri. Mai urmăresc şi câteva show-uri de stand-up comedy pe BBC Entertainment şi pe Comedy Central. Nu le ştiu programul, dar când le găsesc le vizionez până la final. Ultimul lucru pe care ... Citește mai departe!

That’s not me

„E luni. Mă trezesc la ora 7 de dimineaţă. Mă îmbrac cu costumul călcat la dungă şi cobor în bucătărie. Dintr-o ceaşcă, aburul aromat de cafea mă cheamă s-o savurez. Sorb de câteva ori şi plec.
Mă urc în maşină şi îmi pun centura. Îmi aşez oglinzile, împing frâna de mână; plec.
Iar am întârziat la muncă! Deschid computerul; doar câteva tranzacţii de rezolvat. Termin şi deschid ziarele online. Nimic de menţionat pe blogul meu. Intru pe The Daily Post... Citește mai departe!

Filosofia codului galben (de iarnă)

Astăzi n-am ce să îţi transmit. Ideile pleacă la plimbare în vânt, ca fulgii de nea. Ochii privesc în gol pe fereastră în timp ce mintea zboară spre alte ierni, unele viitoare. Văd oameni cu lopeţi care mută zăpada dintr-un loc în altul. Ce risipă de energie! Într-o lume în care obrazul gros nu te apără de îngheţ, nici mănuşile nu mai ştiu dacă intră pe mâine bune. În fond e doar o iarnă ca toate celelalte, nici oamenii nu-s ... Citește mai departe!

Ai grijă ce-ţi doreşti

Soare, soare, vream ninsoare
iar acum că o avem
am rămas cu ochii-n soare
că din case nu putem
să ieşim, oricât am vrea
uşile sunt îngheţate
e greu să crezi c-un fulg de nea
le-a făcut pe-acestea toate
însă dacă stai s-observi
în timp ce îţi pierzi elanul
curând ai să te întrebi
de ce şi-a adus tot neamul