Autobuzul inspirațional

Azi am scris mult. Neașteptat de mult. Inspirația m-a „lovit” când eram în microbuz, călătorind spre a-mi vizita bunicii paterni. Am definitivat vreo două sau trei poezii și am scris una de la zero. Nu am să vi le prezint azi. Le las să se așeze în suflet ca fulgii de zăpadă pe jos.
Aș fi foarte bucuros dacă ați intra să le citiți și să îmi spuneți o părere sinceră.Puteți începe cu acest poem. Mai ales că am ... Citește mai departe!

Sfârşitul iernii?

M-am răcit de la o vreme
Nu ca vremea de afară
Care cheamă-n ţară pene
Încă de pe timp de iarnă

Cerul este iar senin
Pescăruşi planeaz-agale
Oraşul e de oameni plin
Pe stradă şi pe trotuare

Eu închid ochii şi visez
În timp ce mă uit pe geam
Deschid caietul, delirez

Las să treacă multe clipe
În timp ce meditez
La ce am şi ce nu am.

Planurile Illuminati cu muzica din ziua de azi

Abia acum am realizat ce plănuiesc ei! Nu este vorba de prostia aia cu ‘Music Industry exposed’, planul lor este cu totul altul: vor să murim… de plictiseală! Majoritatea melodiilor din ziua de azi acţionează asupra mea mai ceva ca nişte somnifere. Parcă în urmă cu şase ani melodiile de la televizor/radio îţi atrăgeau cumva atenţia, plăceau urechii într-un mod sau altul, lucru tot mai rar în ziua de azi. Aşa am ajuns să nu mai ascult radio, iar posturile ... Citește mai departe!

A fost suficient!

M-am trezit! Mi-e greu să stau fără să-mi fac ‘glasul’ auzit prin blogosferă. Nici zăpada nu mă mai încurcă. Eu trebuie să fiu (mort) la datorie mereu. Fac şi eu ce ştiu să fac, scriu. Pentru că, pe zi ce trece, descopăr tipuri de muncă ce nu mi se potrivesc. Aşa că rămân p-aici până va apărea ceva şi pentru mine.