Îmi amintesc cu drag de anii când eram la liceu. Mai ales pauzele de fumat. Totul era pe fugă. Dintr-o pauză de 10 minute (din care 2 minute ne mai ţinea profesorul în clasă) 1 minut îl făceam până în spatele liceului, locul de fumat al elevilor. În 5 minute fumam o ţigare (mai rar chiar două) la ‘foc rapid’, fum după fum. Într-un minut trebuia să ajungem înapoi în clasă şi ne mai rămânea un minut în care să ... Citește mai departe!
Categorie: resurrection winter
Călăraşi
Începe să îmi placă tot mai mult oraşul ăsta pe care îl consideram a fi ‘de cacao’. Nu mă întreba de ce, nu cred că aş putea să îţi răspund. Nu veni aici să vezi cum este. Trebuie să fii de o viaţă aici ca să ajungă să-ţi placă.
Sau poate sunt eu somnoros şi aberez…
Povestea anului
Era vară. Am închis ochii şi am început să visez. Parcă ajunsesem în paradis! Luasem examenul de Bacalaureat, după ce îl picasem cu un an în urmă. Apoi mi-am ales facultatea pe care doream să o urmez. Am fost acolo şi m-am înscris. Am dat examenul şi nota pe care am luat-o m-a pus pe o listă de aşteptare. Am aşteptat ceva timp (o săptămână, două, poate mai mult) până când o parte din cei înscrişi s-a retras. Parcă se ... Citește mai departe!
Mane cogitatione
Dimineaţa asta nu prea reuşeşte să mă fure somnului. Totul se mişcă sacadat ca ultimul joc de pc apărut rulat pe un computer din mileniul trecut. Abia aştept să îmi iau porţia zilnică de cafea+ţigare…
Nu cred că v-am obişnuit cu articole atât de personale, însă mă simt atât de scos din uz. Poate asta e şi cauza.
Adio, zi de ieri! Bine ai venit, speranţă!…
Poveşti cu vrăjitori la televizor
Aţi observat că în foarte multe reclame este folosit cuvântul ‘magie’? Le-ar plăcea lor foarte mult să ne bage în suflet atmosfera de sărbători, însă nu ne-o pot scoate din buzunare. Ce vrăjitor malefic o fi răspunzător de asta?