muncitor descalificat

sunt nazist pe gramatică
și lucrez la fabrica de semantică
n-ai să ghicești ce intră zi de zi pe poartă

cuvinte cu coada tăiată
sau cu pălăria uitată
încurcate cu virgule care mai de care

vorbe ce mai mereu se ceartă
și nu e suficientă o cratimă să le despartă
litere ce caută direcții aici pentru că am pus Hidrantul lângă galeria de Artă

am un meșter care face sens
de dimineața până seara
și invers

câinele își aduce aportul ... Citește mai departe!

Adevăratul meu CV

Se întâmplă uneori să îmi vină să scriu articole pe care să nu le citească nimeni (pentru că dacă nu ești influencer pe ceilalți îi doare-n cur de tine), cum ar fi, de exemplu, despre viața mea și cum o mai duc. Articolul de față este cauzat, în parte, de aproape cearta pe care o am des cu o parte din familie asupra jobului pe care (nu) îl am.

Ce mi se reproșează (și pot înțelege parțial chestia asta) este ... Citește mai departe!

Gemini: Conspirația – Will Smith vs Will Smith

Știi că se mai întâmplă uneori să te întrebi cine ar câștiga lupta dacă s-ar bate 2 personaje. Uneori, aparent întâmplător (pentru noi, privitorii), chiar se întâmplă acest lucru. Dar mai sunt unele cazuri când apar întrebări de genul: care-s mai buni, nemții sau germanii? Sau oare Will Smith poate să-l bată pe Will Smith? În Gemini avem răspunsul la întrebare și probabil nu e cel la care te aștepți…

Să vedem care sunt avantajele lui Will Smith! Acesta ... Citește mai departe!

Joker… în cărți pentru a deveni filmul anului 2019?

– Tu chiar nu asculți deloc? Ai pus aceleași întrebări în fiecare săptămână! „Cum merge munca?”, „Ai gânduri negative?”. Am DOAR gânduri negative!

    – Arthur Fleck

Ceea ce trebuie să înțelegem încă de la început este faptul că Joker nu este un om. Poate filmul ne-ar putea face să credem asta, poate nici nu și-a propus altceva, însă acest personaj este… mai mulți oameni. Este o parte din mine, o parte din tine, alături de o parte dintre oamenii pe ... Citește mai departe!

Spider-Man: Far from home… și foarte departe de original

Deși în ultima vreme nu cred că a trecut vreo lună în care să nu văd măcar un film, a trecut mult mai mult timp de când am fost ultima dată la IMAX. Ocazia a venit cu un concurs la care a participat altcineva, primind astfel bilete la Spider-Man: Far from home.

Puțin despre sală, că am auzit că există unii oamenii mai pretențioși care fac diferența: după părerea mea scaunele sunt cam prea aproape de ecran (să ... Citește mai departe!