orașul artist

ascultă cântecul ghetelor în ploaie
o melodie de ninsoare și dor
o secundă căzută pe șiret
și liniștea de la semafor

îngână-mi pantofii de lac
uite ce am făcut pe hol
și gropițele tale îmi plac
când sunt stropit la semafor

bucurești e un oraș erotic
cu taximetriști pasionați de milf
când mirosul te scoate pe coridor
din orice lift

ascultă cântecul meu din subraț
o odă de dor și de lacrimi
în 385 pot umple pagini
atunci când plec ... Citește mai departe!

fărăvinte

e ora la care coșmarul îți iese din minte
și țese se țese
urâte umbroase ațoase cuvinte
procese proteste

fărăvinte povești proiectează-n retină
cu groază-ngreunează
fantome spirite minciuni în oglindă
delirează scandează

îți suge puterea se scurge doar sânge
pereții boscheții sunt plini
cearșafuri tămâie și strigătu-ajunge
pe lună și pân’ la străini

cratere dealuri apar și rămân
mi-e fruntea ca puntea spre iad
un fum fără drum dansează-n plămân
mi-e inima prima știre-n ziar

și tu tot mai crezi

Ashalas

vreau să fiu trist și nu pot
nu-s eu cel vesel
mă-nvârt m-agăț sar și tot cad
dar cui să-i pese

am doar praf pe umeri, nu decorații nici trese
îmi fac pământul
nici respirații, nici uitări dese
nu-mi desfac jurământul

închin o rimă în plus
nu vin alcoolu-i exclus
ce produs s-aduc și unde
se fac nimicuri din amănunte

Am uitat de aniversarea blogului!

Duminica trecută se împlineau fix 9 ani de când acest blog apărea ca să se înghesuie și el printre multele care existau deja chiar și la acea vreme. Motivele pe care aș putea să le invoc pentru ocolirea subiectului pot fi lipsa de timp, lipsa de chef sau chiar nepăsarea. În fond, nici de aniversarea propriei zile de naștere nu mă sinchisesc atunci când vine, în aprilie. Nu vreau să dau vina pe faptul că am făcut un redesign pentru ... Citește mai departe!