Un halat și-o durere de cap

Era vineri de dimineață, foarte devreme. De fapt, nici nu conta pentru că nu mai dormisem de 72 de ore (record personal pe care nu vreau să-l depășesc).  Și nu era o insomnie ca multele pe care urma să le am, când doar privești ba pe pereți, ba spre geam și aștepți să treacă timpul. Nu. Era cea mai afurisită durere de cap pe care am avut-o vreodată, pornită de la un dinte cariat și întinsă în toate colțurile gurii, ... Citește mai departe!

Tărâțe-n tărtăcuțe

Sunt fan al mâncării (sau al mâncatului) de mic copil, mai bine spus de când m-am născut. Nu zic că-s pretențios, dar luni bune am mâncat numai lapte. Apoi, la un moment dat, a venit timpul să diversific și tot fac asta de atunci încoace.

Cred că fac parte din ultimele generații care mâncau sănătos nu pentru că așa era moda și nici măcar pentru că așa ar fi spus vreun doctor, ci pentru că acest tip de hrană era ... Citește mai departe!

zeul dumne

vor să mă zeifice
c-am harul și mărarul
fac icoane să lăcrimeze atunci
când mă descalț

tun și fulger
ca o artilerie pe cer
fac să se-nchine preoți
când la credincioși mă crucesc

eu sunt miciuna și
moartea zgârcit le
țin doar pentru mine când
arunc cu ploi pe obraji

dă-mi vinul și ține
speranța mai fă
două mătănii și pupă
oasele unui viitor luminat

Îmi fac iarna vânt și vara soare

sau ce înseamnă să fii un poet pierdut cu intoleranță la temperaturi scăzute

De când mă știu am avut probleme cu temperaturile mici. Imediat ce termometrele încep să indice mai puțin de 20 de grade, apare pe mine hanoracul și/sau o bluză suplimentară peste sau pe sub tricou. Nu mi-am dat seama niciodată dacă de vină este exclusiv organismul meu, factorii ereditari (bunicul de la țară, atunci când face focul în sobă, încălzește casa până nu se mai poate respira ... Citește mai departe!