Câmpi nebătuți

București, 4 octombrie 2018

„Dragă G.,

Aceasta nu este o scrisoare (LOL, cine mai trimite scrisori în plic în mileniul ăsta?), ci un articol pe blog. Însă l-am scris sub forma asta pentru că sunt un romantic de modă veche și cred că se potrivește cu ceea ce vreau să-ți transmit. A venit timpul să trecem la nivelul următor și să batem și altceva împreună, în afară de covoare; așa că ce-ar fi să batem câmpii, la propriu, cu picioarele? ... Citește mai departe!

Haine de muncă online

answear-pic-10.jpg

Este 1 octombrie, a venit toamna și asta înseamnă, de obicei, câteva lucruri: pe lângă faptul că temperaturile scad, copiii încep școala, unii tineri încep o facultate și alți oameni încep un nou job. Eu sunt în cazul din urmă: acum o lună am început să lucrez în social media, lucru pe care mi-l doream de foarte mult timp. Și recent m-am gândit ce haine ar trebui să se afle, într-un scenariu ideal, în garderoba unei persoane care activează în ... Citește mai departe!

Marius Dinu spune „Să înceapă circul”

Fiind Călărășeni, biblioteci cutreieram…

Marius_Dinu

Nu mai țin minte cu exactitate când l-am cunoscut pe Marius Dinu. E posibil ca prin 2011 să-l fi întâlnit prin intermediul unor prieteni comuni pasionați de hip-hop… sau poate ceva mai târziu, datorită blogurilor pe care  fiecare dintre noi le avea. Cert este că prin 2013 făceam parte din același mini-cenaclu denumit simplist „Literatură în Călărași”, unde eu și ceilalți colegi și colege am fost, practic, moașe ale unora dintre poemele din volumul „Să înceapă ... Citește mai departe!

tăcerea din palme II

nu vrei să-mi râzi în palmă?
și să ne rătăcim ca atunci
când cu trenul pe umeri
ne jucam într-o seară

lasă scrisul pe mine
mai am piele destulă
și poezie sub unghii
și un dor leșinat

vino să-mi dansezi pe inimă
ți-am desenat pașii
ai aici mare și nisip
și se-aude doar ce e-n față

în palmă-nchid ochii
nu există minunea
tăcerea în vene pulsează
e târziu și e luni