Ce ţi-e şi cu căldura asta? Abia poate omul să pună bucă pe bucă şi să adoarmă. Nu-ţi face griji! Somnul e scump în regiunea asta. Mai ales când soarele îţi bate de la sud zilnic. Joci un campionat mondial cu ţânţarii şi câştigi. De cele mai multe ori.
Categorie: vara luminii negre
Un film prost
Montaj jalnic de film, ca la episodul trei, când se duce vânzătorul la el şi-i spune „Ne pare rău, dar tocmai am închis. Puteţi reveni mâine.” Iar tipul se enervează şi-i dărâmă câteva rafturi. Până la urmă ajunge şi poliţia…
Trezit cu drujba
Azi am venit cu bâta la magazinul de perne. E lesne de înţeles de ce am hotărât să nu mă transcriu pe lista cu pierderi.
Ascult ştirile. Tot felul de proşti ce vor să mă influenţeze. Nu vreau! Pentru că ştiu. Pentru că pot să fiu altcineva chiar dacă lor nu le convine. Carambol!
Forţa mea
Ar trebui să scriu şi eu nişte versuri normale, că astea put de la o vreme. Le-am scos potcoava din gât şi grăiesc de la sine. Eu nu le mai controlez. Sunt parşive. Dar mai bine las comentariile în seama mea. Oare mă citeşte cineva la ora asta? Oare am lăsat lumina aprinsă în aragaz? Şi cine sunt eu să-mi pot permite să aranjez cuvintele? Că ele oricum se aranjează cum vor ştim toţi poeţii de zi sau de noapte. ... Citește mai departe!
Saţietate
Azi m-am bătut capul de toţi pereţii ca să-mi fac rost de doza de eugenii. Am nevoie de ele să îmi proptesc pleoapele, deci două le aloc acestei întrebuinţări. Muşc din alta şi deodată mă trezesc între şase pereţi de eugenii. Îmi iau avânt şi sar prin perete. Afară văd proptite biciclete cu glazură de cacao, vanilie, căpşune, zmeură, frişcă, două ouă, o cană de făină se amestecă şi se lasă la cuptor timp de o oră.