Mai bine fara

Cand soarele topeste ura
Si te simti cicatrizat
Mai da-ti peste fata una,
Zambeste, ca n-ai clacat.

Cand sangele arde in tine
Si sa-l scoti din toti iti vine,
Da-ti o palma peste fata,
Ia exemplu si invata:

De la cel plapand, rabdarea;
Ura si cu disperarea
Arunca-le in vant!

Si nu-ti dori sa ai ocazia
De-a avea ultimul cuvant
Daca acesta-i ‘resemnarea’!

Noaptea dintre ‘azi’ si ‘eternitate’

Ciudat sau nu, acum nu este intuneric. Chipurile celor care ma inconjoara sunt scaldate in lumina. Ciudat sau nu, nu se simte tristetea. Aici sunt doar niste suflete care privesc cum unul dintre ele isi primeste dreptul la metamorfoza. De fapt, nu este noapte propriu-zis. E doar noaptea lui ‘azi’ si dimineata ‘eternitatii’.

Vorbesc morminte

Regasita dup-un timp
Rece cum e gheata,
La exterior, dar calda
Cum n-am vazut vreodata.

Zambetul tau fantomatic
Ce ma facea sa-l visez
Nu s-a schimbat deloc

Si voiam
Sa fiu langa tine,
Sa-ti soptesc
Tot ce-mi trece prin minte.

Iar tu sa pui
Capul pe umarul meu
Si sa plangi.