Salut! Am două piese pentru voi: Metamorfoze și Armele la vedere. Voi trebuie să alegeți pe care să o postez pe youtube! Lăsați la comentarii numele piesei pe care doriți să o auziți!
Autor: Ștefan Trepăduș
Blestemul ”drăgălaș”
Dacă la președenție suntem deja sătui de atâția ‘-escu’, se pare că un alt fel de blestem se va abate asupra Călărași-ului. Dacă fostul primar era foarte Dragu, actualul este mai Drăgulin. Să trăiești și să știi că aștept să văd scena, stadionul Navrom, portul și, mai ales, locuri de muncă! Să fie-ntr-un ceas bun!!
Tot unei fete
Nu întoarce privirea,
Nu vărsa lacrimi,
Știu că vrei să pleci
Să lași paltini
Și poteci!
În grija cui?
Daca tu nu ești aici
Va pleca și cucuveaua,
Veverița și laleaua,
Tot ce cunoșteam
Nu va mai fi…
Dar pleacă!
Nu-ți lua rămas bun!
Ce dacă avem
Ochii în lacrimi!?
Vom reuși și fără tine!
Pleacă, dar rămâi!
Rămâi cu bine
Să veghezi
Somnul tău și-al meu
Și-al nimănui…
Unei fete
Spune-mi de-am să te mai văd
Iubirea mea cu voal albastru
Că deja îmi pare rău
Că am fost așa sihastru
Dar asta era firea mea
Și doar în lipsa ta
S-a schimbat, s-a transformat
În altceva.
Spune-mi c-am să te mai văd
Să nu vărs lacrimi după tine
Că deja îmi pare rău
Îmi pierd încrederea în mine.
Abia ce o recâștigasem
Și nu știu cum de am pierdut-o
Căci de unde eu plecasem
Nu era un început
Spune-mi ... Citește mai departe!
The last bell
It was about the time!! OH, how I waited for it to end!! I thought it’ll never end. And now, in the last day, I was surprised to find out that, for me, that’s not the end. The last bell of high-school…fuck school, it became a nightmare for me!