Începusem eu anul trecut să povestesc despre cum nu am mai alocat la fel de mult timp lecturii, spre deosebire de anii anteriori. Zilele astea mi-am dat seama că, de fapt, nu îmi mai place să citesc cum îmi plăcea înainte. Așa se face că nici în ultimele 12 luni nu am citit mai mult de 3 cărți, am una începută din decembrie și am început o alta săptămâna trecută. Câte voi termina? Nu prea îmi pasă. Totuși, mă mir ... Citește mai departe!
Autor: Ștefan Trepăduș
Cafeaua a III-a, de Pierdut Poetescu
la un semn deschisă-i calea
către-un magazin din colț
să-mi îngurgitez cafeaua
să scot somnul orb din corp
iată vine-un sfânt poet
pierdut ce izvorăște depresii
cu un vers pe un steag negru
cu lacrimi murdărind pereții
„tu ești Ștefan” nu mai sunt
și de vrei îți povestesc
de ce mi-e sufletul cărunt
și nu mai pot să-l îngrijesc
dar se plictisi poetul
și lăsă pixul din mână
peste lume peste viață
peste visul cel din urmă
trăzni-vaaa
o poți lua razna-n multe feluri
trebuie să știi să te aduni
ca un culegător de căpșuni
unul ce poate face minuni
urli la lună luni
marți de maț tragi
miercuri te-nvârți în cercuri înalte
joi aluneci cu ploi pe pante
și vineri ne simțim din nou tineri
că sâmbătă te duci la luptă dă
jos haina de stradă-n oglindă că-i duminică
și începe să mă prindă
pui mâna pe zăvoare cu rezervoare de răbdare
tragi trasoare și sudezi cu ... Citește mai departe!
Diferențe mari
Aveam de ceva timp câteva gânduri despre diferențele destul de mari care pot exista în situații/interacțiuni similare; le-a venit rândul să apară aici.
Văd tot timpul pe Facebook oameni care se plâng de serviciile anumitor companii, fie ele de stat sau private. Nu neg că aceste probleme există, suntem cu toții de acord că în țara asta există multe lucruri care se pot îmbunătăți, doar că eu nu am întâmpinat astfel de probleme.
Încep cu serviciile de curierat. În ... Citește mai departe!
Hai SĂ NU ne sinucidem!
Știu că ăsta e un subiect sensibil, însă cred că trebuie readus în discuție din când în când pentru că încă nu este înțeles de toată lumea. Nici eu nu am înțeles multă vreme de ce unii oameni recurg la asta, nici măcar atunci când (din cât îmi amintesc) am auzit că cineva din familie a fost găsit spânzurat. De fapt, din punct de vedere empiric nici acum nu pot înțelege sinuciderile. Însă, datorită facultății și discuțiilor cu alți oameni ... Citește mai departe!