Chiar dacă tot nu am aflat exact ce înseamnă dragostea, am descoperit că încă mai sunt capabil să am acest sentiment…să-i spun ‘Miracolul Crăciunului’?
…sad miracle…sad evening…(nothing)…
Categorie: PoeVești
Ce e dragostea?
Dragostea…ce e dragostea?
Oare este bună sau este rea?
Dacă ţi-aş spune că e alegerea ta…
Oare ai refuza?
Vise…dorinţe şi vise
Din păcate, toate nepermise.
Atât de depărtate şi stinse
De amintiri promise.
Cântece…cântece la ureche,
Că timpul trece
Şi nu orice pereche
Reuşeşte…
Tăcere…moarte şi tăcere
Strigăte de plăcere,
Uitare şi durere.
Dragostea-i…doar o părere!
Neintamplari
A fost ceva neasteptat. Imaginea ei mi-a trezit brusc o gramada de amintiri. Toate erau amintiri neintamplate, majoritatea triste. Cel mai mult ma bucura faptul ca o vedeam, dupa atat de mult timp…
Stafia Stafida Stafilococ Stabilopod
Înaltă şi fremătătoare
Uşoară ca pana-n zbor
Abia se ţine pe picioare
Acest mare pui de om.
Alb la faţă, stafidit
Silenţios, un hoţ cinstit
Speriat de oglindire
Uită să-şi vină în fire.
Nu găndeşte când vorbeşte
Dar când face, nu greşeşte,
Aşa e el…
Prin gânduri face tunel
N-arată a mafiot
E Stafia Stafida Stafilococ Stabilopod.
Răcoare
Totul s-a răcit
Ca temperatura toamnei
Copacii au sărăcit
Natura doarme…
S-au răcit şi oamenii
Uitat-au să zâmbească
Înaintea iernii
Au uitat să trăiască.
Doar copii
Mai vezi râzând
Omăt chemând.
Şi Dumnezeu
Râde la ei
Fiindcă e blând!