Dragoste si pace

Pierdut in ganduri pasnice
Si-ndoieli obraznice
Zilele trec, antice
Amintiri localnice.

Frematari pulsatile,
Inima din mine
Batai inutile
Atingeri fragile.

Ecou puternic
Vis nemernic
Pierd, revendic
Acid acetil salicilic.

Pastile de memorie
Lipsa de euforie
Seringi fara ace,
Dragoste si pace.

Atmosfera de sarbatoare

E seara iar, e vreme de poveste
E iarna si-n soba se ard lemne
Si-n inimi se construiesc sentimente
Ce fac persoanele mai demne.

Visam si noi la sarbatori
Petrecute impreuna
Pictate in zeci culori
Si-o rima buna.

Vin sarbatorile,
La Multi Ani cu sanatate
S-alegem noi culorile
Aprinzand lumini in noapte!

Sa vada

Tot visez la ziua-n care
Liniste in inima
Si fara vreo suparare
Iubirii ii cad victima

Ea va fi aici sa-mi vada
Ori asceza, ori declinul
Chipul pictat cu zapada,
Poate mierea sau pelinul.

Ea va fi martor tacut
Si-mi va spune daca
Tot ce fac in viata
E-un sfarsit sau inceput.

A.C.

M-am indragostit de tine,
Nu stiu cum sau daca-i bine
Si sa-ti spun mi-a fost rusine.

Dar, in ultima instanta,
C-o frantura de speranta,
Iti spun plin de siguranta:

Tot incerc de ceva zile
Sa-ti spun ca m-am indragostit
De tine, nu stiu daca-i rau sau bine
Sau momentul potrivit.

Sper

As vrea sa te privesc in ochi,
Sa pot sa-ti spun ca te iubesc
Sa am curaj sa iti vorbesc
In loc sa ma inchid de tot.

Nu-ti scriu pentru-ntaia oara
Da-ti scriu ca si cum prima-ar fi
Si sper ca vei citi
Intr-o buna seara.

Tot ce imi doresc acum
Este sa-ti observ privirea
Si zambetul…

Si sa te aud mereu
Aici, apropape:
In sufletul meu.