inimi în așteptare

Zâmbete atârnate pe pereți
Vreau să le port iar
Să desfac sufletului nasturii
Ți-am amenajat apartament

Vino degrabă
Fără bagaj
Nu mai am răbdare
Să-ți fiu orice

Fă-mi un semn pe frunte
Pe inimă deja
Ți-ai scris numele de jur împrejur
De buzele tale voi avea eu grijă

întâmpinare

trei iaduri din inimă
putrede joase
lovesc cu bice acide-n tavane
secunde nemiloase
ce mi se prind de retină

două pustietăți din minte
aduc uragane
să smulgă din carne și buze și sfinți
până rămân fără organe
dor și oroare
așa nimicul se simte

un singur eu
furtună și-oceane
steaguri negre ce nu văd orizont
așteaptă să vadă în mijloc de vale
o singură tu

stop scris.

Nu știu ce să îți mai scriu
Deși astea nu sunt singurele cuvinte pe care am
Să le aștern în această seară
Cu gândul la tine

Vreau să îți vorbesc
M-am săturat să scriu
Să-mi pun sufletul în foi
În loc să ți-l dau ție

Vreau să te văd
Nu în imaginație
Chiar în față
Să sincronizăm zâmbete

Vreau să te țin de mână
Să te sărut pe umăr
Să îți umplu gâtul cu fiori
Și viața cu sărbători

noiseara

alerg într-un cerc făcut din mine
tu ești raza
mă opresc la fiecare stație
întrebând dacă te-a văzut cineva
îmi leg amintirile de picioare
și continui să merg târându-le prin prezent
am șireturile sufletului dezlegate
mă tot împiedic de imaginea ta
vino să mi-o pictezi pe inimă
în semiîntuneric