Timpul trece, anul pleacă

Când am deschis ochii în urmă cu câteva zile, eram deja în luna noiembrie. M-am ciupit să văd dacă nu cumva visez şi nu visam. Când a trecut anul ăsta? Unde am fost în tot acest timp? Peste câteva zile lumea va începe să se pregătească de sărbători.  Se vor cheltui salarii întregi, unele luate în avans special pentru aceste ocazii. Magazinele vor fi pline încă de la prima oră până în ultimul minut.  Copiii vor trage tare să ia ... Citește mai departe!

Cum fug banii

Recent s-a întors un prieten din capitală. A fost plecat de mult timp şi abia aşteptam să se întoarcă şi să îmi povestească cum a fost. L-am contactat telefonic şi am fost invitat la el la cafea. A avut multe lucruri de povestti şi am stat mult să îl ascult. În principiu mi-a povestit cam pe ce se duc banii lui acolo. Mi-a zis că o parte din ei se duc pe chirie, care nu e foarte scumpă, dar nici ... Citește mai departe!

Plimbare imaginară

Din când în când simt nevoia să mă rup de realitate şi să fug cu mintea cât mai departe de tot ce mă înconjoară şi de timpul prezent. Îmi place să vizitez astfel locuri vechi şi noi din timpuri trecute sau viitoare.
Închid ochii şi mă văd în copilărie, la ţară, la casa bunicilor jucându-mă în ţărână de dimineaţa până seara. Mă văd mâncând fructe cocoţat în pom sau luate de peste gardurile vecinilor. Mă văd înconjurat de toţi prietenii ... Citește mai departe!

La Mort la picnic

Mi-ar plăcea foarte mult să stau la curte. Să simt pământul sub picioare. Să am pomi care să ţină umbră mesei din spatele casei. Să îmi invit prietenii la grătar. Îmi şi imaginez o reclamă luminoasă inscripţionată ‘La Mort la picnic’ pentru că mereu am avut o înclinaţie către macabru. Grătarul să sfârâie, berea să fie la rece (pentru ei, nu pentru mine) şi televizorul scos pe geam. Să stăm cu toţii la masa de beton mozaicat , la o ... Citește mai departe!

Caut tabletă, aştept recomandări

Mai sunt aproximativ două luni şi vine Crăciunul. O sărbătoare foarte importantă pentru români, dar nu datorită semnificaţiei religioase, ci datorită faptului că tuturor le place să primescă ceva în dar, iar alţii vor să surprindă persoanele dragi cu felurite cadouri. Eu nu mă aştept să primesc nimic şi nici nu cred că voi face cadouri altcuiva decât mie. Aşa că am început să pun bani la ciorap, poate până atunci voi strânge suficienţi pentru a îmi lua ceva special. ... Citește mai departe!