Luna pe pământ

… Țineam geamurile autoturismului deschise ca să intre câteva guri de aer proaspăt. Aveam motorul pornit de 15 minute, dar ea încă nu apăruse. Am tot amânat momentul aprinderii unei țigări ca să facem acest lucru simultan, după ce ne vom fi luat câte o cafea… Ce bine, uite-o, am întârziat deja.

Dar nu apucăm să mergem decât vreo două străzi când se întunecă cerul cât îl puteai cuprinde cu ochii. Ea a devenit agitată și a început să privească ... Citește mai departe!

Maci uscați și Violete

În jur era doar pârjol și câmp gol. Soarele privea cu ură pământul uscat de secetă și de trecerea timpului. În orice direcție ai privi nu găseai o urmă de nor, o umbră de dor. Nicăieri vreo fântână, ci doar o fantomatică furtună. Nu te puteai adăposti sub niciun copac, doar pleavă la sac. Nu te puteai ascunde sub niciun arbust, visurile nu mai aveau niciun gust. În tălpi simțeai la orice pas un sentiment de „aici te las”, în ... Citește mai departe!

Sufletul meu, casă veche

Sufletul meu – casă veche, fără pod fără subsol
Tot ce intră nu mai iese, stă undeva în hol
N-are geamuri, doar o ușă din podea până-n tavan
Intră cine vrea- curentul, cel mai des și cel mai fan
Pereții, jegoși, afumați, stau să cadă peste mine
Un graffiti mic în colț poartă tot ce simt în rime
În interiorul lor doruri se plimbă frenetic
Dar multe dintre ele ies, caut auditor energetic
Să vadă rapid problema, să găsesc cum ... Citește mai departe!

Ochi în talpă

În vara care tocmai a trecut, dar și în restul zilelor până chiar în prezent, m-am trezit uneori foarte devreme. Înainte ca soarele să deschidă obloanele zilei, înainte ca orașele să își înceapă fibrilațiile. Iar primul lucru pe care îl fac mereu este să beau o cafea, însă nu făcută de mine, ceea ce înseamnă că trebuie să ies din casă. Așa că, pentru a ieși, încalț tenișii mei preferați și plec. Ei sunt cei care încep, continuă și termină ... Citește mai departe!

Ăsta nu e un tutorial!

Cine mă mai citește din când în când știe că uneori mai scriu și articole din „sfera” IT (extrem de rar vara asta). Ceea ce nu cred că am menționat e faptul că, deși sunt pasionat de tehnologie de mai mulți ani, abia cu un an în urmă am reușit să îmi iau primul router. Nu am să intru aici în detalii despre instalarea lui, ci am să scriu, atât cât îmi amintesc, despre ziua aceea.

Era joi. Se ... Citește mai departe!