Pictorul

https://unpoetpierdut.ro/wp-content/uploads/2015/11/pictorul.jpg?w=450

pictorul este cel care își taie venele sufletului pentru a umple foile
renunță de bunăvoie la o parte din liniștea sa împărțind-o cu ceilalți
este capabil să distingă toate culorile cărbunelui
poate scoate culoare din picătura de ploaie

colorează direct în sufletele oamenilor
pentru el Toamna și Iarna sunt doar două dintre anotimpurile lui Vivaldi
poate picta frigul și bucuria la un loc fără să folosească culori
ascultă muzica mucegaiului

e câte puțin din toți oamenii
în care nu ... Citește mai departe!

Dosare secrete și comori

Nu am să scriu despre vreo teorie a conspirației mai nebună decât cel care a născocit-o. E duminică seara, momentul acela când unii dintre noi încă se mai odihnesc după ultima săptămână de muncă și înainte de următoarea. E momentul ăla când toți se adună lângă sobă/calorifer (chiar dacă sunt reci) și ascultă povești sau se uită la vreun documentar. Eu am ales varianta a doua din simplul motiv că nu am cu cine să stau la povești. Și ... Citește mai departe!

Suport al imaginației

albă precum laptele
plăcută precum șoaptele
pe ea se-ntind munții și câmpii
deși la pas pe-acolo nu poți călători

brăzdată de dungi și diferite semne
vrea la a-ți imagina să te îndemne
deși nu poate rezolva toate problemele
îți stă foarte aproape când tu te lupți cu ele

e prietenul cel mai bun al oricărui scriitor
în miezul nopții sare mereu în ajutor
se-ntâmplă uneori să dispară pe furiș
doar pentru a se-ntoarce și-a aduce și un pix

Fă-mă, Doamne, trandafir!

Featured image

Fă-mă, Doamne, trandafir!
Să m-așez la ușa ei,
Să-i presar în ochi scântei!

Fă-mă un buchet de flori ,
Fă-te că mă uiți pe prispă
În ajun de sărbători!

Fă-mă floare în cutie
Cu cadou
Și fă-mă ie!

ursulet-de-plus-QO3sC

Nu vreau să fiu singular,
Fă-mă buchete,
Desfă-mă și fă-mă iar!

S-o văd de-aproape cum zâmbește,
Mă-mbrățișează și iubește,
Fă-mă roșu-aprins ca ai ei obraji!

Să mă pună în ghiveci
De unde s-o privesc spre veci,
Pune-mă în față-i!

Ia-mă ... Citește mai departe!

O listă fermecată

M-am gândit să pun la un loc toate cărțile pe care le-am citit în ultimii ani, deși puține, și să fac schimb de recomandări cu voi. Pentru asta am creat o pagină specială pe blog, cu numele de Lectio commentarius . Îmi prezint scuzele pentru că am citit mult mai puțin decât mi-aș fi dorit eu, darămite decât au citit alții și exact acest lucru vreau să îndrept prin intermediul acestei pagini.

P.S. Nu mă pot lăuda că știu latină, ... Citește mai departe!