Cică mâine vine iar Moș Nicolae! Nu s-o fi plictisit să treacă prin țara asta? Parcă e și un pic mofturos, el mereu vine înainte de geruri și ninsori. E adevărat, el nici nu are sanie, ca celălalt moș. Pe ăsta e și mai greu să îl vezi, nu se știe cum umblă îmbrăcat, deși mulți Moși Crăciuni au vrut să se dea drept el și, culmea, cei mai mulți au reușit. E și cam uituc, își lasă câte un ... Citește mai departe!
Categorie: resurrection winter
Orice blog își are nașul… sau nișa?
Deși părea pentru mine că dacă voi avea mai multe bloguri, probabil va crește și muncă depusă (ceea ce rămâne valabil), am realizat că trebuie ca toate lucrurile să fie puse la locul lor. Începusem să abordez nenumărate subiecte pe acest blog, împreună cu literatura (cu care l-am început) și nu garantez că acest lucru se va schimba foarte mult. Însă îmi dau seama că, făcând blogul de IT(sb), voi reuși să mai decongestionez puțin articolele de pe aici. ... Citește mai departe!
Blogger-ului îi stă bine cu scrisul
Mai devreme am vorbit cu un prieten care a plecat să muncească „afară” de bine ce îi era aici. Îmi spunea că nu prea mai are timp și voia să îl ajut eu cu un blog ceva mai nou. Ca și mine, băiatul ăsta are o grămadă de idei și, din diverse motive (pe care le înțeleg perfect), nu le poate pune în aplicare. I-am spus că momentan nu am nicio idee, dar dacă îmi trece ceva prin minte (și ... Citește mai departe!
Fiți calmi și ascultați-l pe Moise Guran!
https://unpoetpierdut.ro/wp-content/uploads/2015/12/keep-calm-guran.jpg?w=450
Doar ce m-am întors de la o șezătoare a bârfitoarelor din sat (cică e oraș), pardon, de la medicul de familie, unde am mers să iau o adeveronță pentru una dintre surorile mele. În sala de așteptare, două dintre femeile prezente, destul de depărtate ca vârstă una de cealaltă, au pornit a pune țara la cale. Până la urmă, ce lucru mai bun de făcut există când aștepți să intri la medic? Și au luat la țintă deja amărâtul... Citește mai departe!
Un strop de zâmbet
Am așteptat o viață, mai aștept și acum
Pe ultima speranță trag încă un fum
Încerc să zâmbesc, cred că am cam uitat
Că stau de multă vreme crispat și încruntat.
Încă urmez visele, mi-au lăsat hărțile
Pe unde au umblat și cred că nu-i departe
Pas cu pas, candidat la cea mai tare funcție
Stăpân pe viața mea, fără șanse de „corecție”.
Mai rău decât acum chiar nu poate să fie
De asta-ncep să cred că urmează bucurie
Fac ... Citește mai departe!