Și eu alerg după identitate, nu-i vorba de acte, frate
Multiple personalități, dar sunt toate sugrumate; poate
Nu știu cine sunt sau nu exist în realitate. Haide
Să ne regăsim în cele mai frumoase fapte!
Că stăm prea puțin pe-aici, într-o lume de pitici
Nu-i Albă ca Zăpadă să ne trimită la servici;
Ce zici? Până și vorbele ne sunt furate
Hoția e singurul lucru care ne dă identitate.
Dar nu asta am vrut să spun, că noi nu mergem ... Citește mai departe!
Categorie: resurrection winter
Rămân puternic
Să-ți scoți din cap c-o să mai fiu vreodată bun
Am o gaură în suflet și chiar de vreau să pun
Bunătate, ea se scurge în noapte,
E înțeles greșit orice act de caritate.
Vreau să-nchid ochii, să nu mă mai implic,
De astăzi nu mai vreau să simt nimic,
Însă, din fericire, nu am inima rece:
A doua zi când mă trezesc supărarea îmi trece.
Vreau să mă bag în pământ de negru ce sunt
Să pot hrăni florile ... Citește mai departe!
Luna-n care… (inspirat de Smiley)
E luna-n care
O să mă satur de sarmale
N-o să am timp de pijamale
O să colind orașu-n care… totu-i rău în jurul meu
E luna-n care
Afară e mult prea răcoare
Răcesc până luna viitoare
Uit să iau haina protectoare… pe corpul meu
E luna-n care
Nu pot să scap de supărare
Zilele îmi par nasoale
Ca orice lună-n calendare… din timpul meu
E luna-n care
Mă duc devreme la culcare
Aștept degeaba o schimbare
Este prea multă ... Citește mai departe!
Văd lumina!
cuvintele mi se amestecă în vântul ăsta rece
îmi îmbogățesc bagajul
că sunt pe drum de prea mult timp
nici un pas nu e la fel
privitorii cred că prin efortul lor sunt împiedicat să succed
am întârziat destul de mult
dar am bilete pentru tren
de mers în etern
Întâi Decembrie, apoi restul!
Nu aveam nimic special pregătit pentru a vă scrie astăzi, dar mi-a plăcut ideea pe care am avut-o pentru titlu 😀 . Voi încerca totuși să scriu câteva versuri, doar ca să nu las spațiul ăsta gol.
țară care mi-ai dat greul
să mă înconjor de el
lasă-mi grâul și pateul
să zâmbesc și eu nițel
încercatu-m-ai cu multe
ce chiar și acum le duc
de cred că mult mai bine-n munte
aș trăi de-aș fi haiduc
în tine-am întâlnit ... Citește mai departe!