Melodia umbrei

Intunericul doare. Am invatat asta pe calea ce grea, cea care ma apasa pe pleoape. Acum imi bandajez emotiile cu el. M-am obisnuit si cu lumina, insa ea nu-mi aduce niciodata nimic nou.
Am invatat sa cant la foame, apoi ea a invatat sa cante la mine. Carnea e cutia de rezonanta, iar sufletul sunt degetele care ciupesc corzile.

Cruci si vant

Astazi vantul sufla crucis. In calatoria lui se agata de suflete neatente, lasandu-se purtat de ele. Vantul e chior. Si nici macar nu ii pasa prin ce localitati trece, ce resturi (sufletesti, desigur) matura. El mi-a soptit la spranceana poezia incredibilului. Totusi a trebuit sa o iau cu forta de la el. N-am reusit singur. Hai sa ne unim puterile!

Religie in scoli

Vreau sa atrag atentia asupra unui subiect foarte important, dupa parerea mea. Acesta este studierea religiei in scoli. Cei cu gandiri mai „europene” sau mai „vestice” vor spune ca e un lucru bun ca acest obiect de studiu sa nu mai fie obligatoriu. Sunt de acord pana la un punct.
Dupa parerea mea, religia nu te invata doar sa te inchini la Dumnezeu (la crestini) si sa spui niste rugaciuni. Invatand religia la scoala, copilul capata de mic o educatie ... Citește mai departe!

Leapsa am/n-am

Cateodata si oamenii din televiziune au idei bune. Pentru acest articol m-am inspirat de la Razvan si Dani. De cateva zile au in emisiune o rubrica in care pun cateva intrebari vedetelor invitate, la care acestea trebuie sa raspunda cu am/n-am. Asa ca am decis sa fac si eu un set de intrebari, la care sa si raspund. Apoi am sa urmaresc si raspunsurile voastre la aceleasi intrebari. Sa incepem!

1. Am/N-am scris vreun articol doar de dragul de a ... Citește mai departe!