Reînviere

E totul linişte şi basm
Ironie şi sarcasm
Totu-i pace şi iubire
Ce renasc din amintire.

Poposeşte-n mintea mea
Un dor nou şi totuşi vechi
Ce-mi intră pe ochi şi urechi:
E dragostea!

Ce alegorie sfântă
Pentru câteva cuvinte
Ce nu pot fi explicate

Decât prin simţire multă
Înţelegere
Şi vis…

Absurd

Paşi…paşi…paşi. Linişte…linişte. Dorm. Totuşi am ochii deschişi şi iau pulsul lumii. Lumina îmi răneşte retina…
Prefer să sufăr o mie de morţi, decât să nu simt dragostea. Prefer să fiu străpuns de un miliard de munţi, decât să fiu nimic. Prefer să fiu ars de un miliard de stele, decât de focul dorului.
Mă arunc în oceanul de speranţe, care apoi seacă brusc. Mă cobor în cea mai adâncă groapă, care apoi devine plată precum câmpia. Sunt într-un singur loc, ... Citește mai departe!

Despre BAC

Ne pregătim de zor de Bac
Cu mari ghiozdane în spinare
Anul trecut nu l-am luat
Şi-acu-i iar pericol mare.

Învăţăm pe burtă,-n coate
Să luăm o notă mare
Să-l picăm nu se mai poate
Sau ne-o vom lua pe spinare.

Futu-i mama lui de Bac
Cu cine l-a inventat,
Astăzi şi mâine…

Că piaţa s-a dezvoltat,
Inteligenţa a urcat,
Dar tot nu-s bani de pâine.

Arta uitării

Unde-i pacea? Dar războiul?
Nu-i nici una, nu-i nici alta…
Este numai tărăboiul
Pe care nu-l mai spargi cu dalta.

Unde-i mila? Unde-i ura?
Nu-i nici una, nu-i nici alta…
Căci timpul şi-a-ntrecut măsura
Şi ne-a dat în cap cu dalta.

Unde este egoismul?
S-a pierdut, oare, de noi?
Pretutindeni eroismul
Îşi vrea ostaşii înapoi!

Timp trecut

De ce-ai stat cu ceasu-n san?
Sa numeri clipele ce curg…
Lasa-ti mainile pe sold
Si urla-n targ!

Mireasa-a timpurilor noi
Ce cauti in a mea ograda
Usurand carul de boi
Si stergarele de pleava.

Ai venit mult prea tarziu
Sa mai poti sterge ceva,
Ia-ti chipiu de vizitiu
Si pleaca… in pula mea.