E plin de viață-n cimitir!

deși e frig și nu e iarnă
în cimitirul din spatele blocului
e o fremătare plină de viață
datorată omului

întâlnirea duminicală
a producătoarelor de colivă
colaci, prescuri
și prea directe înjurături

au venit să ia aminte
la viitorul domiciliu
niște persoane dornice
ar fi rupt de acum sigiliul

altele mai cavalere
se înarmează cu răbdare
ca prin condiții austere
să rămână în picioare

ființe nepământene
sau poate doar nepăsătoare
se uită de sus la ele
trăgând cu poftă din ... Citește mai departe!

Copilul din mine e un șoarece

StuartLittle-300x169

Copilul din mine e un șoarece! Însă nu este Stuart Little, nu. Șoarecele despre care vorbesc eu este mult mai bătrân. Mă rog, nu știu ce vârstă avea în vremea când eram eu copil, dar acum sigur este cu vreo 13 ani mai bătrân :)) .

Chiar dacă printre multele animații care s-au perindat prin fața ochilor mei s-au aflat și Ștrumpfii sau Stuart Little, serialul meu preferat de desene animate a rămas mereu Tom & Jerry. Doar ... Citește mai departe!

S-aprindem niște torțe!

Ne călcăm pe bătături, că am cam luat-o pe arătură
Căci spre fericire noi căutăm o scurtătură;
Oamenii se schimbă când simt miros de invidie,
Dar asta nu face parte din această melodie.
Nici luminile ce azi nu se mai văd
Și pare că răbdarea toată a ajuns la capăt;
Să chemăm minerii din puțuri să o scoată
C-aici este prea cald și lumea-i relaxată.
S-aprindem niște torțe, aduceți din vecini!
Vom da foc și la case, la un ... Citește mai departe!

Smart Fortwo cabrio este hidos

M-am gândit ca astăzi să vorbim puțin despre mașini. Asta pentru că m-am uitat ieri la o emisiune cu recenzii auto și am văzut ceva care aproape mi-a dat coșmaruri: Smart Fortwo cabrio.

smart fortwo

Uitându-mă la testul cu această mașină mi-am reamintit cât de urâtă mi s-a părut încă de la apariție. Dacă au făcut-o așa pentru că generația precedentă nu prea ieșea în evidență cu nimic, și-au jucat cartea greșit. Dacă ar fi după mine aș interzice circulația acestui model ... Citește mai departe!

Pentru că sunt românce

S-au născut aici și apoi ne-au născut și pe noi,
Ne-au îngrijit părinții în vreme de război
Fără să se teamă de unghii rupte sau ninsoare.
Iar vara puteam vedea că-s absolut fermecătoare.
Au săpat câmpurile împreună cu tații,
Au mers în țări străine să aibă grijă și de alții;
S-au întors și de-acolo cu privirea neschimbată,
S-au tratat doar cu iubire și cu cremă hidratantă.
Au ieșit la iarbă verde cu soții și cu băieții
Și-au împrăștiat ... Citește mai departe!