Doi dușmani buni

și somnul mai plânge câteodată
îl ucid în fiecare dimineață
cu cântece negre și dulci
cu fumuri din butuci

somnul nu se lasă răpus ușor
îl lovesc în arcade și în plexul solar
eu am deja ochii vineți
și creierul făcut praf

ne luptăm așa de o viață
niciunul nu îl biruie pe celălalt
Și ne bazăm existența
pe prezența inamicului

iar dacă unul dintre noi nu ar mai fi
ori nu te-ai mai trezi
ori nu
te-ai mai distra... Citește mai departe!

Un mit din ciclism

Nu știu exact ce împrejurări au dus la asta, dar îmi plac foarte mult lucrurile cu roți! Nu contează numărul acestora sau dacă au motor sau nu. Am mers pe bicicletă de la 6-7 ani și mă uitam la cursele cicliste de șosea dinainte să scriu pe blog. Iar comentariile de pe Eurosport nu numai că mi-au menținut atenția îndreptată către acest sport, însă au oferit întotdeauna și alte cunoștințe pentru cei care le-au ascultat.

La fel ca cei care ... Citește mai departe!

O căciulă, două căciuli

În ce țară trăim!! Locuitorii României nu numai că sunt săraci cu portofelul, dar sunt săraci și la minte. Au învățat să numere doar până la cât le-a permis situația financiară. Bieții de ei! Abia acum înțeleg de ce mulți nu știu în ce an suntem (prea multe cifre), câte zile are o lună sau câte ore are o zi: sunt numere mari! Iar acești oameni, locuitori ai României, știu să numere doar până la salariul minim. ... Citește mai departe!

Când publicitarii trec pe „legale”

Voi mai știți reclama aia la un deodorant halucinogen? Da, la Old Spice mă refer. Cu omul ăla care într-un moment era călare pe cal, cu spatele (edit: am căutat reclama și nu este cu spatele 😀 ), în următorul era în baie pe bicicletă, iar apoi ne spunea că vorbește limba română (adică recunoștea că este român, deci duce lipsă de atenție). Dacă nu știi, despre asta vorbesc. Atunci când a început să ruleze pe tv eu am ... Citește mai departe!

Un fum tras de păr

Ca o entitate cvasi-inexistentă ce sunt pe internet, am decis să îmi dau și eu cu părerea despre legea asta a fumatului. Ceea ce urmează să citești este doar părerea mea, unică, personală și necolectivă; așa ca să știi pe cine să tragi la răspundere 😀 .

  1. Nu va scădea consumul de tutun. Fumătorii vor prefera să nu mai meargă în cafenele, în loc să renunțe la fumat sau să iasă afară ori de câte ori viciul le
... Citește mai departe!