Blogger mic, caut promovare mare

În ultima săptămână s-au mai adunat în minte niște lucruri care trebuie spuse aici, deși probabil nu voi scăpa astfel de recentele insomnii. Dar măcar când voi adormi, o voi face cu gândul împăcat! Și am să iau lucrurile cronologic ca să putem urmări firul împreună și să înțelegeți la sfârșit ce am dorit să transmit.

Articolul ăsta a iscat o mică „ceartă” din partea Vienelei pe motiv că aș avea ceva cu bloggerii mici. În primul rând, pentru ... Citește mai departe!

Niciodată să nu spui „conferință internațională”!

Cică e muzică, de fapt  e poluare fonică
De parcă fredonați mantre transpuse în mnemonică
Și-aș vrea să vă opresc, m-am săturat de tot,
Dar să sparg toate televizoarele din lume nu pot!
L-ai futut, ai futut-o, apoi v-ați despărțit,
Nu pot să înțeleg cum de piesele-astea-s hit;
Lasă cucu-n pace!”, bă, voi ați înnebunit?
Mă faceți să mă-ntreb de pe ce planetă am venit!
„Azi merg la cinci petreceri, apoi ies în oraș”.
Bă, voi n-ați trăit ... Citește mai departe!

Versuri explicate: „Pierdut buletin” de Smiley și Doc

Acesta este primul articol în care explic versuri de când am mutat blogul muzical pe această adresă. Și pentru că am văzut și la Mihai Vasilescu un articol în care zicea ceva desprea ea, azi am să scriu despre melodia „Pierdut buletin” lui Smiley cu Doc. Să vedem ce se ascunde în spatele acelor versuri!

Pierdut buletin – ai început cum nu se putea mai prost, ai de făcut o grămadă de drumuri ca să-ți faci altul.

Nu mai ... Citește mai departe!

Am amestecat niște cuvinte

Nu îmi place să mă privesc în oglindă. Mă împac destul de greu cu realitatea; lumea din jur poartă o pojghiță de anti-suflet de care eu nu pot să trec.

Acum nu mai e ger, dar nici bine nu e. E ca acum și eu nu mai vreau să fie ca acum. Nici ca atunci. Vreau să fie altfel. Sunt mai multe tipuri de căldură, iar eu îngheț cu totul.

Umbra mea le face cruce zilelor noaptea, nelăsându-mă să ... Citește mai departe!

De-ale mele

Cine mi-a furat orele de nu-mi mai ajung să facă un pas în față! Poate mai vreau și eu să citesc o carte sau să văd vreun program plicticos la televizor, să văd niște reluări ale show-urilor de stand-up comedy ale lui Michael McIntyre sau ale celor de la Sector 7. Pe internet nu prea mai am ce să fac de când Facebook mi-a blocat posibilitatea de a posta în grupuri pentru câteva zile. Ce-i drept, eu tot scriu, ... Citește mai departe!