Am despuiat blogul!

Azi schimb puțin ordinea în care prezint lucrurile pe aici. Și nu doar ordinea. Trebuia să fac treaba asta de mai mult timp, mi se mai spusese de multe ori, dar eu mă încăpățânam să rămân ancorat în ceea ce cunoșteam deja și cu care eram obișnuit. Mă refer la tema blogului, care era una veche de prin 2009 când am scris aici primele cuvinte și de care mulți dintre voi mi s-au „plâns”. Am schimbat-o cu una mai modernă ... Citește mai departe!

Abia acum e iarnă!

E ora de la care încep să fiu doar un zombie în fața monitorului, așteptând să mai treacă niște ore și să mă culc. Nici nu știam ce titlu să pun, voiam să numesc acest articol „o iarnă corectă”, după cum a numit-o sora mea, dar m-am gândit că mai bine risc să nu stârnesc nicio emoție alegând ceva original. Rezultatul se poate lesne observa mai sus.

Ninge de ieri. Temperatura e mai ok, nu cred că aș fi rezistat ... Citește mai departe!

Am luat toată Forța

Forța e cu mine
când îmi scriu poveștile
îmi dă idei utile
cum să-mprăștii veștile

am învățat s-o dirijez
cu minte și cu suflet
în „Forțos” mă erijez
cu tot sufletu-n zâmbet

acum chiar simt că cresc
și că-mi urmez drumul
aștept să dobândesc
thumbs up cu duiumul

că nu-i așa
odată cu puteri mari
te poți vedea
folosind Puterea

nici
eu
nu
știu

Un mârlan cu viziune

 

mă uit la el și văd
incapacitatea de a simți fiorul
de a nu vedea nici prin aerul curat
mistuit pe interior de o fază
și înțeleg jumătate din deplin
și deplinul jumătății
fără să înțeleg nimic

și-a creat propria lume
sau poate n-am știut până acum
cum arată
acum și eu vreau să o distrug
în timp ce o vindec
doar uitându-mă la ea

paradoxal văd în el trăire
mă văd uneori pe mine
cel ce acoperă lumea ... Citește mai departe!

Toți avem drepturi, dar nu toți le știm

În caz că vă întrebați, există și Ziua Internațională a Drepturilor Omului și aceasta se cinstește (ăsta ar fi cel mai potrivit cuvânt) chiar astăzi, pe 10 decembrie. Însă studiile spun că 75% dintre noi, români curajoși și, pe alocuri, #lacurent  nu cunoaștem ce drepturi posedăm (nu că am fi mai în temă cu îndatoririle)! Dar cum consider că a cunoaște pe deplin ceea ce ai voie să faci, punând limită acolo unde l-ai putea deranja pe cel de lângă ... Citește mai departe!