Azi zic pas cuceririi lumii

N-ar fi prima dată când întâmpin dificultăți în ceea ce îmi propun. Doar că, de obicei, nu am termen limită. Însă acum este vorba de proba 8 de la SuperBlog. M-am tot lăudat pe aici că voiam să fac ceva special, o poțiune cu care să cuceresc întreaga lume, nu doar o anumită persoană. Dar tehnologia mi s-a pus în cale. Am vrut să fac o melodie cu exact ingredientele necesare pentru a fermeca pe oricine o ascultă, însă ... Citește mai departe!

Doctor WHO – Să nu mergi spre lumină! [Sezonul Trepă, episodul 2 (prima parte)]

Primul episod

Dintr-o dată, o săgeată de lumină a răsărit din pământ. Era puțin mai înaltă decât un plop. La început galbenă, la intervale regulate își schimba culoarea în ordinea ROGVAIV. Era silențioasă, dar de-o strălucire atât de puternică încât deja toate viețuitoarele din împrejurimi priveau nemișcate în această direcție.
Când tot orașul își ațintise privirea către rază, aceasta a început, foarte încet, să își mărească diametrul, înglobând orice se afla în jurul ei.
Întâmplarea face ca, exact în acel ... Citește mai departe!

Doctor WHO – În (alt) prezent [Sezonul Trepă, episodul 1]

https://poetpierdut.files.wordpress.com/2015/10/who-s-trepc483-ep-1.jpg?w=600

– Ține-te bine, Rose, o să ne zdruncine puțin!
Și Tardisul a aterizat cu o viteză atât de mare încât era să se răstoarne. Doctorul exclamă:
– Am reușit!
– Unde suntem?
– În Berlin.
– Când?
– Cred că iar e defect Tardis-ul (în timp ce lovește un ecran cu un ciocănel de plastic)! Spune că suntem în… prezent. Adică pe 20 octombrie 2015, să fiu precis. Ce ciudat! Ce-o fi cu el (în timp ce mai ciocănea ... Citește mai departe!

Cineva a pierdut un pariu!

V-am vorbit ieri despre o probă a competiției SuperBlog și mă întrebam cum a luat naștere. Este vorba de proba pentru produse de epilat, la care trebuie să scriem despre părul de pe corp. Cred că am o idee despre geneza ei, iar inspirația mi-a venit chiar din articolul meu : cineva a pierdut un pariu! Probabil un pariu prostesc pe starea vremii sau pe faptul că nu vor rămâne blocați în trafic. Cred că s-au gândit așa: facem pariu ... Citește mai departe!

SuperBlog s-a epilat de noi cu proba asta

Anul acesta am decis să particip și eu la Super Blog (am mai încercat într-un an, am renunțat, nu mai știu din ce motiv, deci acela nu se pune) și să mă înscriu la toate probele. Probele, am observat, sunt destul de grele, dar nu imposibile. Pentru început am scris despre ceva ce îmi place, despre cafea. Apoi a trebuit să scriem despre păr, căci sponsorul probei era un producător de șampon și produse pentru îngrijirea părului. Pentru ... Citește mai departe!