Când cafeaua te repară

Tu te-ai simțit vreodată stricat? Ai simțit că fiecare mână, respectiv picior vrea să fugă într-o direcție diferită? Așa mă simt eu de câteva zile și, uneori, chiar nopți. Nu vă doresc să aveți parte de așa ceva, însă, dacă se întâmplă, eu am un mic refugiu pe care vreau să vi-l spun și vouă.
Sunt două momente în zi când uit de această problemă. Două momente când sângele își pune casca de pilot de curse și gonește prin vene, ... Citește mai departe!

Vorbește cu cafeaua!

Azi cafeaua mi-a șoptit o poveste dulce. Mi-a spus să învăț să înot, să nu mă mai înec cu fumul de țigară. Mi-a spus să îmi iau foile cu mine și să mă plimb un pic pe o câmpie goală. Ea nu știa că am fost acolo și, spre rușinea mea, am aprins becul. Mi-a spus să îl fur și să îl aprind în mine. Dar în mine nu mai era loc.
Mă uit la o bucată de plastic și ... Citește mai departe!

Moment

am auzit bătăi în ușa mereu deschisă

mă uit spre ea

nimeni

îi zic să intre

n-am mai purtat de mult o conversație cu aerul

cu gândurile mele

și cu ramele ferestrelor

au argumente mult mai bune decât mine

eu mă pierd în detalii

și în privirea ei

s-a întors

uitase cafeaua în mașină

Între milă și purtare de grijă

Au trecut câteva zile de când nu mi-am mai băut cafeaua de dimineață la magazinul de lângă bloc. Îi uitasem gustul; uitasem că mă ia somnul după ce o beau, abia peste niște minute făcându-și efectul.

Uitasem de omul cu handicap care venea mereu să ceară cafea celor care erau la acest magazin. Repeta de zeci de ori: Ai cafea? Iar noi nu îi puteam da pentru că suferă de nu știu ce boală și doctorul i-a spus că dacă ... Citește mai departe!