Tu te-ai simțit vreodată stricat? Ai simțit că fiecare mână, respectiv picior vrea să fugă într-o direcție diferită? Așa mă simt eu de câteva zile și, uneori, chiar nopți. Nu vă doresc să aveți parte de așa ceva, însă, dacă se întâmplă, eu am un mic refugiu pe care vreau să vi-l spun și vouă.
Sunt două momente în zi când uit de această problemă. Două momente când sângele își pune casca de pilot de curse și gonește prin vene, ... Citește mai departe!
Etichetă: cafea
Vorbește cu cafeaua!
Azi cafeaua mi-a șoptit o poveste dulce. Mi-a spus să învăț să înot, să nu mă mai înec cu fumul de țigară. Mi-a spus să îmi iau foile cu mine și să mă plimb un pic pe o câmpie goală. Ea nu știa că am fost acolo și, spre rușinea mea, am aprins becul. Mi-a spus să îl fur și să îl aprind în mine. Dar în mine nu mai era loc.
Mă uit la o bucată de plastic și ... Citește mai departe!
Neagră și tare
urmează o cafea
nu știi unde te va duce
cu cine îți va face cunoștință
și ce te va învăța
nu o lăsa să tacă
fură-i secretele
apoi las-o goală
urmează o cafea
sau
fă-o pe ea să te urmeze
Moment
am auzit bătăi în ușa mereu deschisă
mă uit spre ea
…
nimeni
îi zic să intre
n-am mai purtat de mult o conversație cu aerul
cu gândurile mele
și cu ramele ferestrelor
au argumente mult mai bune decât mine
eu mă pierd în detalii
și în privirea ei
…
s-a întors
uitase cafeaua în mașină
Între milă și purtare de grijă
Au trecut câteva zile de când nu mi-am mai băut cafeaua de dimineață la magazinul de lângă bloc. Îi uitasem gustul; uitasem că mă ia somnul după ce o beau, abia peste niște minute făcându-și efectul.
Uitasem de omul cu handicap care venea mereu să ceară cafea celor care erau la acest magazin. Repeta de zeci de ori: Ai cafea? Iar noi nu îi puteam da pentru că suferă de nu știu ce boală și doctorul i-a spus că dacă ... Citește mai departe!