Casa din Macon

Macon
Macon
bine ai venit în casa poetului
singurul personaj care stă la căldură chiar și când persoanei îi e frig
atât de frig că iarna îngheață ideile pe sârmă
(dar ce caută acolo?)
știu că tu poți să-l protejezi
de frig Plus incendii
sufletești
dacă îl iei în casa ta
de unde căldura nu se pierde
și lacrimile nu udă pereții pe la colțuri
de unde nu se aude furtuna de afară

Macon
ești de casă
am să-mi trimit ... Citește mai departe!

„Lasă că-l văd altădată!”

Azi nu este o dată specială pentru mine, familie, prieteni, totuși îmi dau seama că anul e pe ducă. Cum? S-au cam terminat cursele importante de ciclism, unul din puținele lucruri care mă țineau în fața televizorului. Fie că mă rezemam într-un capăt al patului și urmăream cu atenție cursa, fie că scriam la masă și doar mai aruncam privirea, fie că beam o cafea înainte sau nu, moment în care adormeam înainte de final, vara asta cred că am ... Citește mai departe!

Mă întreb…

Închei această seară cu un pic de invidie, o invidie bună dacă îmi dați voie să spun așa.
În ultimele ore (și în general) am urmărit pe internet știri și emisiuni din domenii care mă pasionează, cum ar fi tehnologia și automobilele. Și mă întrebam cât au muncit și ce sacrificii au făcut oamenii ăștia să ajungă acolo. E clar că nu e ușor, altfel erai și tu, eram și eu.
Sunt sigur că se pot găsi incredibil de mulți ... Citește mai departe!

Când telefoanele aveau fir…

După cum am mai spus sau măcar am lăsat să se înțeleagă, singurul lucru bun în ceea ce privește fostul meu loc de muncă este că mi-a permis să îmi cumpăr un laptop (unul la mâna a doua, foarte bubos, după cum scriam atunci când l-am luat). Până atunci nu avusesem un computer al meu și ,pentru o perioadă de mai multe luni, nici internet în casă. Cu toate astea, voi știți că am făcut tot posibilul să scriu pe ... Citește mai departe!

Apa e bună!

Întotdeauna am susținut consumul de lichide și pe cei care promovează acest obicei sănătos. Eu am simțit de prea multe ori pe propriul corp cât de importantă este apa pentru organism. N-aș fi vrut să îmi amintesc de episodul pe care îl voi povesti, însă particip la un concurs organizat de La Fântână și e posibil ca unii dintre voi să nu știe, totuși, acestă povestioară.
Nu cred că o să-mi ia mult timp să povestesc, așa că fiți atenți! ... Citește mai departe!